Ballina Bota Një aeroplan luftarak bombardues F-18 rrëzohet në Zaragoza të Spanjës, piloti shpëton...

Një aeroplan luftarak bombardues F-18 rrëzohet në Zaragoza të Spanjës, piloti shpëton duke u hedhur me parashutë (VIDEO)

Një aeroplan luftarak bombardues F-18 i Forcave Ajrore , me destinacion bazën ajrore të Zaragozës, u rrëzua këtë të shtunë brenda kompleksit ushtarak.

Siç konfirmohet nga burime të Gardës Civile, aksidenti ka ndodhur në orën 12:10, kur piloti po fluturonte mbi bazë dhe po kryente manovra ekspozimi. Në atë moment, për arsye ende të panjohura dhe po hetohet, pajisja ka rënë në tokë.
Piloti aktivizoi butonin në kohë dhe mundi të hidhej, të kërcente, përpara se të binte me aeroplanin, por, sipas informacioneve të para, ka pësuar dëmtime në këmbë.

Mesa duket, ai nuk e ka humbur vetëdijen dhe është transferuar menjëherë me helikopterin mjekësor 112 në qendrën shëndetësore dhe është jashtë rrezikut për jetën. Ai është një kapiten i krahut të 15-të me më shumë se 1000 orë fluturim, shkruan El Mundo, transmeton tetova.com.

Zjarrfikëset kanë shkuar në vendngjarje pak momente pasi avioni është përplasur.
Pajisja ka rënë në krye të pistës 30R dhe disa mbetje të saj janë shpërndarë jashtë kompleksit ushtarak, që ndodhet në periferi të kryeqytetit aragonez.

Forcat Ajrore dhe Hapësinore kanë konfirmuar në një postim në Twitter aksidentin që ndodhi “në bazën ajrore të Zaragozës të një F18 nga Wing 15”. Ai thekson se piloti “është hedhur në mënyrë të kënaqshme dhe avioni është ulur brenda perimetrit të bazës”. Gjithashtu tregon se “piloti i plagosur ndodhet tashmë në spital dhe nuk është në rrezik për jetën”./tn

Artikulli paraprakEdi Rama interviston Luiz Ejllin dhe Benet Becin (VIDEO)
Artikulli tjetërLAJM PIKËLLIMI nga Bogovina e Tetovës