Ballina Bota Rusia dhe SHBA-të janë në prag të luftës

Rusia dhe SHBA-të janë në prag të luftës

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara janë “në prag të konfliktit të armatosur”. Këtë e ka pranuar në një intervistë për televizionin publik rus, zëvendësministri i Jashtëm, Sergej Ryabkov, duke përcaktuar kështu situatën kufitare mes Moskës dhe Uashingtonit.

“Ne po punojmë për të parandaluar që marrëdhëniet me SHBA të zhyten në humnerën e konfliktit të hapur të armatosur. Tashmë jemi duke qëndruar në buzë, buzë kësaj gremine”, deklaroi ai. Disa deklarata që ndodhin 48 orë pas sulmit ndaj Kremlinit nga dy dronë dhe për të cilat Rusia e vuri në dukje drejtpërdrejt Ukrainën si përgjegjëse dhe më vonë vendin e Amerikës së Veriut. Ryabkov akuzoi vendin e Amerikës së Veriut për “promovimin e idesë së mospjesëmarrjes së Uashingtonit” në atë sulm.

Po kështu, zëvendësministri akuzoi gjithashtu SHBA-në se “vazhdon politikat e saj të përshkallëzimit” me qëllim “përdorimin e vartësve të saj në Kiev, kukullave të tij, për të organizuar dhe kryer akte provokuese gjithnjë e më të guximshme dhe të rrezikshme”. Në Kremlin mbeten të bindur se pas sulmit ndaj selisë së qeverisë ruse qëndron Shtëpia e Bardhë, ndërsa në kryeqytetin amerikan e mohojnë kategorikisht këtë version. “Ne nuk kemi të bëjmë me të,” tha zëdhënësi, John Kirby.

Nga ana e tij, Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, vuri në dyshim teorinë ruse. “Ne thjesht nuk e dimë”, tha ai gjatë një takimi të organizuar nga “The Washington Post”. Rusia tregoi zemërimin e saj kur verifikoi se Shtetet e Bashkuara nuk e dënuan atë që ndodhi. “Ne shpresonim që administrata do të kishte guximin dhe dinjitetin për të dënuar këtë akt terrorist. Sot Shtetet e Bashkuara po mbrojnë kriminelët në Kiev”, tha ambasadori rus në SHBA, Anatoli Antonov.

Pushtimi i Ukrainës shkatërroi plotësisht marrëdhëniet dypalëshe midis dy vendeve, duke u përkeqësuar njësoj dhe madje më shumë se gjatë periudhës së Luftës së Ftohtë. Marrëdhëniet që nga shpërbërja e BRSS dhe me ardhjen e Vladimir Putin në presidencën ruse, kanë përjetuar ulje-ngritje të ndryshme vitet e fundit. Vetëm me Donald Trump mbajti një marrëdhënie të përzemërt, deri në sanksionet kundër kompanive ruse dhe bombardimet amerikane të një baze ajrore ruse në Siri.