Ballina Shëndeti Shefi i OBSH-së paralajmëron: Të përgatitemi për sëmundje edhe më vdekjeprurëse se...

Shefi i OBSH-së paralajmëron: Të përgatitemi për sëmundje edhe më vdekjeprurëse se Covid

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi se bota duhet të përgatitet për pandeminë e ardhshme, e cila mund të jetë “madje edhe më vdekjeprurëse” se pandemia COVID-19.

Në një takim të Asamblesë Botërore të Shëndetësisë në Gjenevë, Zvicër, të hënën, drejtori i përgjithshëm Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus dha një alarm se pandemia COVID-19 është larg të qenit të përfunduar.

“Kërcënimi i shfaqjes së një varianti tjetër që shkakton rritje të reja sëmundjesh dhe vdekjesh mbetet”, tha Dr. Tedros. “Dhe kërcënimi i një patogjeni tjetër që shfaqet me potencial edhe më vdekjeprurës mbetet”.

Megjithatë, OBSH kohët e fundit deklaroi se pandemia COVID-19 nuk është më një emergjencë shëndetësore.

“Kur të trokasë pandemia e ardhshme – dhe do të ndodhë – ne duhet të jemi gati të përgjigjemi me vendosmëri, kolektivisht dhe në mënyrë të barabartë”, shtoi ai.

“Ne nuk mund ta heqim këtë kanaçe poshtë rrugës”, tha Dr. Tedros në një fjalim drejtuar vendeve anëtare të OBSH-së. “Nëse ne nuk bëjmë ndryshimet që duhen bërë, atëherë kush do t’i bëjë? Dhe nëse nuk i bëjmë tani, atëherë kur?”

Artikulli paraprakGulagu kibernetik: Si gjurmon, censuron dhe kontrollon Rusia qytetarët e saj
Artikulli tjetërPrej sot, 105 autobusë të rinj i shtohen transportit publik në Shkup, ndërsa teleferiku do të funksionojë deri në ora 20:00