Ballina Bota Stërvitje masive ushtarake në Zvicër

Stërvitje masive ushtarake në Zvicër

Stërvitja ushtarake në shkallë të gjerë LUX 23, e cila filloi të hënën, është në zhvillim e sipër në Zvicrën perëndimore. Infrastrukturat kritike si Aeroporti i Gjenevës ose rafineria në Cressier janë fokusi i saj, transmeton Tetova News.

“Këto stërvitje janë një domosdoshmëri, veçanërisht duke pasur parasysh statusin e veçantë të Gjenevës me organizatat e saj ndërkombëtare,” tha presidenti i Këshillit Shtetëror të Gjenevës, Mauro Poggia (MCG) për mediat të enjten. “Ato duhet të kryhen në intervale më të rregullta,” theksoi gjenerali Mathias Tüscher, komandant i Divizionit Territorial 1.

Operacioni LUX 23, në të cilin do të përfshihen rreth 4000 ushtarë deri të martën e ardhshme, bazohet në një skenar në të cilin milicitë e armatosura separatiste nga një rajon fiktiv i Evropës kërcënojnë Zvicrën. Stërvitja ishte planifikuar për disa vite dhe përkon me ngjarjet e fundit në Ukrainë dhe Afrikë, tha divizioni Tüscher. (aeg/sda)/tetova.com

Artikulli paraprakUNGLÜCK IN HÜRTH (NRW): Zug fährt bei Köln in Gruppe von Arbeitern – Zwei Tote (VIDEO)
Artikulli tjetërVIDEO/Kirurgu i njohur i zemrës gjeti belanë nga të afërmit e pacientes që ndërroi jetë gjatë operacionit