Ballina Bota VIDEO/PËRMBYTJET NË ITALI: Romagna e zhytur në baltë, 14 të vdekur, 36,000...

VIDEO/PËRMBYTJET NË ITALI: Romagna e zhytur në baltë, 14 të vdekur, 36,000 qytetarë të zhvendosur. Një helikopter rrëzohet në zonën e Ravenës. Nesër alarm i kuq në pjesën më të madhe të rajonit

Nga 36,600 njerëz që u detyruan të linin shtëpitë e tyre për shkak të përmbytjeve në Emilia-Romagna, shumica janë në zonën e Ravenës: 27,775. Ka 4,830 në provincën e Forlì-Cesena dhe 4,012 në zonën e Bolonjës. Ndërhyrjet e ndihmës për popullsinë “vazhdojnë 24 orë në ditë, falë të gjitha forcave në terren”, saktëson këshilltarja rajonale për mbrojtjen civile, Irene Priolo .. Nga të evakuuarit, 4963 (nga të cilët 3652 në zonën e Ravenës, 798 në zonën e Bolonjës, 509 në provincën e Forlì-Cesena dhe 4 në zonën e Rimini) janë akomoduar në hotele dhe në strukturat e ngritura nga bashkitë: shkolla, salla sportive dhe palestra. Të tjerët kanë gjetur strehim alternativ (shtëpi të dyta, miq dhe të afërm). 58 përmbytjeve të raportuara, disa po i shtohen në komunat Conselice, Lugo dhe Ravenna (zona veriore). Ndërkohë, rrjedhja në Lamone është mbyllur: situata po përmirësohet në Bagnacavallo.

Njëqind komuna të përfshira

Po i afrohet njëqind numri i komunave të prekura nga dëmet e shkaktuara nga moti i keq ditët e fundit në Emilia-Romagna, numër ky që është trefishuar në krahasim me tërmetin e vitit 2012. Kështu deklaroi këshilltari rajonal për Mbrojtjen Civile të Emilia-Romagna. “Territori është i bombarduar, e parë nga lart është mbresëlënëse”, tha Priolo në konferencën për shtyp.

Rrugët dhe hekurudhat: vlerësimi i parë i dëmit është mbi 620 milionë

Video e Brigadës së Zjarrfikësve në zonën e përmbytur të Ravenës

Me gjithë krahinën në gjunjë, tani kryefjala është të shpëtojmë Ravenën, qendrën historike me thesaret e saj të artit, nga përmbytja dhe balta. Mbi 16% e territorit bashkiak – që është një sasi jo e vogël duke pasur parasysh se Ravenna është bashkia e dytë më e madhe në Itali, pas Romës – është evakuuar dhe ka të paktën 27,000 persona të zhvendosur. Vëmendja më e madhe është përqendruar në lagjen Fornace Zarattini, një nga më të prekurat nga përmbytjet. Këtu, të premten, 17 kamionë shkarkuan tonelata tokë për të ndërtuar një argjinaturë artificiale për të mbrojtur qytetin.

https://youtu.be/jg3uAy80iWM

Kryetarja e Konselice: Prej ditësh jemi pa dritë, ujë dhe internet

Kryebashkiakja e Conselice thotë se “situata mbetet kritike” dhe rinovon “ftesën për të gjithë qytetarët e komunës, veçanërisht ata të Conselice dhe Lavezzola, që të largohen nga zona e bashkisë”. Pula flet për këtë në fund të “një dite angazhimi” në qendrën koordinuese bashkiake me krerët e mbrojtjes civile kombëtare, të pranishëm me drejtorin operacional Luigi D’Angelo, me Alceste Zecchi të mbrojtjes civile rajonale, me drejtorin. i konsorciumit të bonifikimit të Romagna-s perëndimore, Elvio Cangini, komandanti provincial i brigadës së zjarrfikësve të Ravenës, Luca Manselli dhe drejtori i mbrojtjes civile të Toskanës, Giovanni Massini. Niveli i ujit nuk ulet për shkak të argjinaturave të thyera në Sillaro dhe Santerno, edhe nëse restaurohet, ndërkohë që reshjet vazhdojnë dhe ndërkohë “probleme lindin edhe në rrjedhat ujore të rrjetit të vogël të bonifikimit”, të cilat nuk arrijnë të grumbullojnë dhe asgjësojnë sasinë e madhe të ujit të pranishëm. “Do të duhen ditë – vazhdon kryebashkiakja – dhe gjatë kësaj periudhe kushtet në Conselice do të mbeten shumë kritike: nuk ka rrymë, nuk ka ujë të pijshëm, nuk kemi lidhje prej ditësh, një rrethanë që na ka penguar të komunikojmë i shpejtë me qytetarët “Më 16 maj firmosa një urdhër evakuimi për zonën e bashkisë. Sot si asnjëherë më parë e konsideroj të nevojshme dhe e forcoj mbi të gjitha për kategoritë më të brishta të popullsisë”.

https://youtu.be/zTHFwSjxur0?list=PLNylMEAEKq6hbEp993YyYDASVk-ARziU4

https://youtu.be/VvI-7j_uVP0?list=PLNylMEAEKq6hbEp993YyYDASVk-ARziU4

https://youtu.be/PZNv508OZtM?list=PLNylMEAEKq6hbEp993YyYDASVk-ARziU4

https://youtu.be/y0mcETKlbVo?list=PLNylMEAEKq6hbEp993YyYDASVk-ARziU4

https://youtu.be/UnuGiIPhR2U?list=PLNylMEAEKq6hbEp993YyYDASVk-ARziU4

 

@tn.lajmelokale
@tetovanews