Ballina Bota VIDEO/Përplasen 70 automjete, 6 viktima nga stuhia “marsiane” që mbuloi autostradën në...

VIDEO/Përplasen 70 automjete, 6 viktima nga stuhia “marsiane” që mbuloi autostradën në SHBA

Të paktën 6 persona humbën jetën pasi më shumë se 70 makina u përfshinë në një aksident në një autostradë në SHBA. Sipas autoriteteve lokale në Illinois, shkak i aksidentit ishte një stuhi gjigante rëre, që uli thuajse në zero shikueshmërinë në rrugë.

Përplasjet e mjeteve njëri pas tjetrit ndodhën më 1 maj, rreth orës 11 të mëngjesit. Përveç gjashtë viktimave, 37 persona të tjerë u plagosën dhe u dërguan në spital. Sipas policisë vendase, mosha e të plagosurve varion nga 2 në 80 vjeç.

Makinat e përplasura krijuan një varg prej më shumë se 3 kilometra të gjatë dhe autostrada qëndroi e mbyllur përgjatë gjithë ditës së hënë. Sipas meteorologut të CNN, Chad Meyers, era arriti shpejtësi mbi 72 km/h çka e bënte të pamundur shikimin për metra të tërë në autostradë.

https://youtu.be/CFoMo2rBolw

Pamjet nga vendi i ngjarjes ishin vërtet dramatike, pasi disa prej mjeteve morën flakë dhe e gjithë zona u mbulua nga një re tymi ngjyrë kafe.

@tn.lajmelokale
@tetovanews