Ballina Bota Zgjedhjet në Turqi/ Kilicdaroglu epërsi ndaj Erdogan

Zgjedhjet në Turqi/ Kilicdaroglu epërsi ndaj Erdogan

Këtë të diel do të mbahen zgjedhjet presidenciale në Turqi dhe sipas një sondazhi deri më tani kundërshtari i Erdogan kryeson në raundin e parë.

Sipas një sondazhi të MAK Research, kandidati presidencial i gjashtë partive “Aleanca Kombëtare” e opozitës parashikohet të mposhtë Rexhep Tajip Erdoganin në betejën e 14 majit.

Në sondazh morën pjesë 5,750 persona në 63 provinca të Turqisë nga 26 prilli deri më 4 maj.

-Kemal Kilicdaroglu 50,9% (+3,1% krahasuar me sondazhin e mëparshëm të së njëjtës kompani më 23 prill).

-Recep Tayyip Erdogan: 45.4 (+1.7%)

-Sinan Ogan: 2.0% (+0.9)

-Muharrem Inje (Partia e Atdheut) : 1.7 (-1.7)

@tn.lajmelokale
@tetovanews