Ballina Bota Zgjedhjet në Turqi, sipas sondazheve të fundit Erdogan drejt fitores me gati...

Zgjedhjet në Turqi, sipas sondazheve të fundit Erdogan drejt fitores me gati 8% diferencë

Fushata zgjedhore në rajonin e tërmetit të Hatajit. Recep Tayyip Erdoğan premton ndihma në shkallë të gjerë, qindra mijëra apartamente dhe kohë më të mira.  APA/AFP/CAN EROK

Sondazhet e fundit të zhvilluara në Turqi për raundin e dytë të zgjedhjeve presidencial, duket se çojnë drejt fitores Rexhep Tajip Erdogan. Të dhënat e sondazhit tregojnë se ai do të jetë përpara me një diferencë prej 7,88% nga rivali i tij Kemal Kilindaroglu.

Özdemir Research njoftoi rezultatet e sondazhit të saj për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të kryer në një kampion prej 3250 të anketuarve në 81 provinca.

Në fakt, Özdemir Research, i cili bëri një nga parashikimet e suksesshme të raundit të parë të sondazheve parlamentare dhe presidenciale, duke marrë parasysh marzhin e gabimit, tregon se Erdogan kryeson garën për presidencë me një diferencë prej 7,88 pikësh.

Në pyetjen “për cilin kandidat keni ndërmend të votoni në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale që do të mbahen të dielën më 28 maj 2023?”, rezultati pas shpërndarjes së votave i jep Rexhep Tajip Erdogan 53,94 % dhe Kemal Kilicdaroglu 46,06 %, duke shënuar një diferencë prej 7,88%.

Ndërkohë kujtojmë se në raundin e parë të zgjedhjeve të mbajtur më 14 maj, Recep Tayyip Erdogan mori 49,52% të votave, Kemal İlıçdaroglu 44,88%, Sinan Ogan 5,17% dhe Muharrem Ince 0,43%. Özdemir Research në sondazhin e fundit zgjedhor të publikuar për raundin e parë më 14 maj, e nxori kandidatin e Aleancës Popullore Rexhep Tajip Erdogan me 48.4%, kandidatin e Aleancës Kombëtare Kemal Kilicdaroglu 45.2% dhe atë të Aleancës ATA Sinan Ogan me 6.4%.

Erdogan është favorit para raundit të dytë, Kilicdaroglu shpreson për një përmbysje.

Presidenti turk po përpiqet të zgjasë 20 vitet e tij në pushtet edhe me pesë të tjera, pasi rivali i tij joshë votat nacionaliste duke premtuar se do të dëbojë miliona refugjatë sirianë nëse ai… rrëzon Erdoganin, i cili e ka akuzuar atë për gjuhë urrejtjeje – dhe tha se një fitore për liderin e opozitës do të ishte një fitore e “terroristëve”.

Kemal Kilicdaroglu, i mbështetur nga një opozitë e gjerë, i ka cilësuar zgjedhjet si një referendum mbi drejtimin e ardhshëm të Turqisë dhe ka kërkuar mbështetjen e votuesve nacionalistë për të rritur shanset e tij për fitore. Kundërshtari i Erdoganit dëshiron të shfuqizojë sistemin presidencial të prezantuar pesë vjet më parë dhe t’i kthejë pushtetin parlamentit dhe kryeministrit. Gjykatat e pavarura dhe shtypi i lirë do të pasojnë këto lëvizje.

Ndërkaq të dielën, qendrat e votimit hapen në orën 08:00 me orën lokale dhe mbyllen në orën 17:00. Raundi i dytë i zgjedhjeve po zhvillohet tre muaj pasi tërmetet në Turqinë juglindore vranë më shumë se 50,000 njerëz./abcnews.al

Artikulli paraprakVIDEO: “Kosova tokë serbe”, si fyhen dhe provokohen shoferët shqiptarë nga mbështetësit e Vuçiqit në Beograd
Artikulli tjetërBalotazhi presidencial: “Turqia është gjithmonë e mirë për një surprizë”/Intervista me gazetaren gjermane Dayala Lang