Ballina Bota Zviceranët përgatiten të evakuojnë fshatin e kërcënuar nga rrëshqitja e madhe e...

Zviceranët përgatiten të evakuojnë fshatin e kërcënuar nga rrëshqitja e madhe e dheut (VIDEO)

Në fshatin e vogël Brienz në komunën Albula/Alvra në kantonin zviceran të Graubünden, një nga evakuimet më të mëdha në vend deri më sot është në pritje. Deri të premten (12 maj) në orën 6 pasdite, shumë njerëz duhej të largoheshin nga fshati dhe të dërgoheshin në strehimore të përkohshme. Arsyeja për pastrimin në shkallë të gjerë është një rënie e afërt shkëmbore.

BRIENZ, Zvicër, 11 maj (Reuters) – Autoritetet zvicerane kanë urdhëruar banorët të braktisin një fshat të vogël malor në kantonin lindor të Graubunden për shkak të frikës se së shpejti do të varroset nën një shpat mali që shembet.

Të enjten, një shtresë e trashë mjegulle mbuloi majën e malit me pamje nga fshati Brienz, ku bimësia është zëvendësuar nga shpatet e baltës dhe shkëmbinjve.

Patrullat e mbrojtjes civile qarkulluan nëpër rrugët e saj pothuajse të zbrazëta. Njerëzit mund të shiheshin duke ngarkuar kamionët.

Popullsisë së Brienz-it prej më pak se 100 personash i është dhënë kohë deri të premten në mbrëmje për t’u evakuuar.

Disa zona u rrethuan, me tabela paralajmëruese të verdha në pesë gjuhë që shkruanin: “Kujdes, rënie e gurëve!”.

Ndryshimet klimatike po e vendosin Zvicrën në rrezik të shtuar të fatkeqësive natyrore, duke përfshirë një rritje të erozionit për shkak të temperaturave më të larta, thonë autoritetet zvicerane./tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews