Ballina Bota 4000 kilometra… më këmbë deri në Mekë për haxh (FOTO)

4000 kilometra… më këmbë deri në Mekë për haxh (FOTO)

Haxhiu pakistanez ecën mijëra kilometra për të kryer Haxhin
Duke mbajtur një ombrellë dhe një çantë shpine, një student pakistanez eci mbi 4,000 km (2,485 milje) për të realizuar ëndrrën e tij për të arritur në Mekë në këmbë përpara Haxhit të këtij viti.

Duke nisur udhëtimin e tij gjashtëmujor nga vendlindja e tij Okara në tetor 2022, Usman Arshad eci nëpër Pakistan, Iran, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabinë Saudite për të arritur më në fund në qytetin e shenjtë të Mekës.

Një student pakistanez, Usman Arshad pushon pranë një tabele rrugore të rajoneve Taftan dhe Zahidan të Quetta Pakistan, foto nga Reuters.

“Çdo njeri (mysliman) dëshiron të vijë në Mekë, në shtëpinë e Zotit dhe të vizitojë xhaminë e Profetit Muhamed (PBUH), një herë në jetë,” i tha Arshad Reuters .
“Dhe unë kisha të njëjtën dëshirë, por e imja ishte të shkoja në këto dy vende në këmbë”.

Edhe pse plani i tij fillestar ishte të shkonte në këmbë nga Pakistani në Iran, Irak, Kuvajt dhe më pas në Arabinë Saudite, pelegrinit iu desh të ndryshonte itinerarin e tij për shkak të vështirësive në marrjen e vizave. Udhëtimi i tij në këmbë u ndërpre nga një udhëtim me anije nga Irani në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Një student pakistanez, Usman Arshad pushon pranë një tabele rrugore të rajoneve Taftan dhe Zahidan të Quetta Pakistan, foto nga Reuters

Gjatë udhëtimit të tij, Arshad u përball me shumë sfida, duke përfshirë refuzimin e vizës së Irakut, motin e keq dhe rregullimet e vështira të gjumit, por ai vlerëson pikëpamjen e tij pozitive për ta çuar atë në destinacionin e tij.

Usman Arshad shihet pranë një tabele rrugore pasi ka kaluar kufirin tokësor të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Arabisë Saudite në Al Batha, Arabi Saudite, foto nga Reuters

Me një pankartë në shpinë ku shkruhej “Okara në Mekë për haxhin në këmbë”, studenti 25-vjeçar u takua me shumë njerëz për të cilët tha se e inkurajuan të vazhdonte.
“Në disa raste ka pasur rrugë (të shkreta), ku nuk ka pasur qytet apo fshat, por ajo që më ka mbajtur moralin tim të lartë ishin njerëzit që kam hasur në këto rrugë”, tha ai.

Usman Arshad pozon për një foto pas mbërritjes së tij në xhaminë e madhe në qytetin e shenjtë të Mekës, Arabia Saudite

Pelegrinazhi i shenjtë i Haxhit, një nga tubimet më të mëdha fetare në botë, ndiqet çdo vit nga miliona muslimanë./tetova.com

Artikulli paraprakNew York Times: Puç i brendshëm? Gjenerali i lartë rus e dinte për planet e rebelimit të Prigozhin
Artikulli tjetër“Ma jep dorën…”/ Momentet e fundit të bankieres ruse para se të hidhej nga kati i 11-të (VIDEO)