Ballina Bota AMERIKA NË KËMBË! ‘Qëndroni në shtëpi dhe mbyllni dyert’: Gjueti dramatike për...

AMERIKA NË KËMBË! ‘Qëndroni në shtëpi dhe mbyllni dyert’: Gjueti dramatike për njeriun që vrau së paku 18 dhe plagosi 13 persona në Lewiston (Maine), qindra policë kontrollojnë qytetin (VIDEO+FOTO)

Police respond to an active shooter situation in Lewiston, Maine, on Wednesday night. Robert F. Bukaty/AP

Qindra oficerë policie po kontrollojnë qytetin e Lewiston dhe zonat përreth në shtetin Maine, në verilindje të Shteteve të Bashkuara, në kërkim të një burri që hapi zjarr në dy lokacione në Lewiston dhe si pasojë e të shtënave kanë mbetur të vrarë së  paku 18 persona, ndërsa janë plagosur 13 të tjerë.

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në SHBA, ku një person ka sulmuar me armë në Lewiston, Maine. Si pasojë e të shtëna kanë mbetur të vrarë së paku 18 persona, ndërsa janë plagosur 13 të tjerë. Pas sulmit, autori i identifikuar si Robert Card është arratisur dhe është shpallur në kërkim nga policia. Ai është i armatosur dhe për këtë arsye policia u ka bërë thirrje qytetarëve që të mbyllen në shtëpi që të shmanget një masakër tjetër. Po ashtu janë mbyllur edhe shkollat dhe policia u ka kërkuar qytetarëve që të japin çdo informacion për kapjen e tij.

Të shtënat filluan në orën 18:56, kur Card hyri në dy ambiente në qytetin Maine me një automatik AR-15. Një restorant dhe bowling i mbushur plot me familje, të cilët po festonin bashkë me fëmijët e tyre. Më pas ai sulmoi edhe një qendër supermarketi Walmart. Robert filloi të qëllonte mbi njerëzit, duke vrarë të paktën 22 dhe duke plagosur rreth gjashtëdhjetë. Më pas ai u arratis me një makinë, duke marrë me vete automatikun.

Autoritetet në Maine e përshkruajnë Card si një instruktor të certifikuar të armëve të zjarrit dhe anëtar i Rezervës së Ushtrisë Amerikane. Sipas mediave, 40-vjeçari ka qenë i shtruar në spital në një institucion të shëndetit mendor gjatë verës dhe u lirua pas një qëndrimi dy-javor.

Çfarë dimë për sallën e bowlingut dhe restorantin Lewiston, ku ndodhën të shtënat

Të shtënat e së mërkurës ndodhën në dy lokacione në Lewiston, Maine – një sallë bowling dhe një restorant.

Rekreacioni në kohë të lirë, rrugica e bowlingut, kishte familje që shijonin mbrëmjen duke luajtur lojëra kur filluan të shtënat. Dëshmitarët okularë përshkruan se kishin parë njerëz, duke përfshirë fëmijë, të largoheshin nga vendi dhe të përkëdheleshin jashtë nga oficerët e policisë. Kishte gjithashtu pamje të reaguesve të parë duke ngarkuar një viktimë në një ambulancë jashtë biznesit,

Biznesi shtrihet pak larg autostradës kryesore që kalon përmes Lewiston, me një arcade dhe skarë që shërben ushqim, sipas faqes së saj të internetit. Ai organizon rregullisht ngjarje të veçanta gjatë gjithë javës si “Dita e të moshuarve” me çmime të lira për të moshuarit dhe “Glow Bowling” me një DJ.

Schemengees Bar & Grille Restaurant , vendndodhja e dytë e xhirimeve, organizon festa, festime familjare dhe ngjarje korporative — me një zonë arcade që përfshin tabela me shigjeta dhe tavolina pishinash, sipas faqes së saj të internetit . Restoranti është i pajisur me 10 tavolina pishinë, 14 tabela me shigjeta dhe dhjetëra televizorë për të kapur të gjitha ngjarjet kryesore sportive, bar, thuhet në faqen e internetit.

CNN ka kontaktuar me Schemengees dhe Sparetime Recreation, por ende nuk ka marrë përgjigje.

A law enforcement officer carries a rifle outside Central Maine Medical Center during an active shooter situation, in Lewiston, Maine, Wednesday, Oct. 25, 2023. (AP Photo/Steven Senne)

I dyshuari është i lirë pas 2 të shtënave masive në Lewiston, Maine. Ja çfarë dimë

Një gjueti intensive është duke u zhvilluar në Maine pas dy të shtëna masive që lanë të paktën 22 persona të vdekur dhe dhjetëra të plagosur të mërkurën mbrëma.

Ja çfarë dimë deri tani:

Çfarë ndodhi: Pati dy incidente aktive me të shtëna në qytetin e Lewiston – në Sparetime Recreation, një rrugicë bowling në Mollison Way dhe Schemengees Bar & Grille Restaurant në Lincoln Street, sipas policisë Lewiston. Zyrtarët shtetërorë thonë se të shtënat filluan rreth orës 18:56 ET. Dëshmitarët okularë përshkruan se kishin parë njerëz duke ikur nga rrugica e bowlingut. Lewiston është rreth 36 milje në veri të Portland dhe është qyteti i dytë më i madh i shtetit.
Një “person me interes”: Policia e Lewiston ka identifikuar 40-vjeçarin Robert Card nga Bowdoin si një person me interes, duke thënë se ai duhet të “konsiderohet i armatosur dhe i rrezikshëm.” Zyrtarët e zbatimit të ligjit në Maine thonë se Card është një instruktor i certifikuar i armëve të zjarrit dhe Një anëtar i Rezervës së Ushtrisë së SHBA. Card kishte bërë së fundmi kërcënime për të kryer një të shtëna në një strukturë të Gardës Kombëtare në Saco, Maine, dhe gjithashtu raportoi probleme të shëndetit mendor, duke përfshirë dëgjimin e zërave, thanë zyrtarët.
Foto e personit të interesuar: Zyra e sherifit publikoi imazhet e një “të dyshuari për identifikim”. Personi u pa me veshje kafe, duke mbajtur një pushkë të stilit të sulmit me fuqi të lartë.
Makina: Policia ndau gjithashtu një imazh të automjetit që po kërkon – një SUV i vogël i bardhë me një parakolp të përparmë që besohet të jetë i lyer me ngjyrë të zezë – që Policia e Shtetit të Maine konfirmoi se ishte makina e të dyshuarit.
Gjueti: Zyrtarët e Maine thonë se qindra oficerë policie tani po punojnë në të gjithë shtetin për të gjetur Card, publikut iu kërkua të kontaktojë zbatimin e ligjit nëse ata kanë informacion për vendndodhjen e tij. Banorëve u thuhet të vazhdojnë strehimin në vend.
Ky postim është përditësuar me më shumë detaje mbi “personin e interesit”.

@tetovanews