Ballina Bota Erëra me shpejtësi 260 km/h, Meksika goditet nga uragani i fuqishëm Otis...

Erëra me shpejtësi 260 km/h, Meksika goditet nga uragani i fuqishëm Otis (VIDEO+FOTO)

Ndikimi i Otis në Costa Grande të Guerrero ka qenë shkatërrues. Stuhia zbarkoi rreth orës 00:45 në Acapulco si uragan i kategorisë 5, niveli më i lartë në shkallën Saffir-Simpson, me erëra të qëndrueshme prej 260 kilometrash në orë dhe valë deri në 10 metra të larta. Kalimi i saj këtë të mërkurë ka shkaktuar prishje të rrugëve, rënie pemësh dhe rrëshqitje dheu në autostradën që mbërrin në qytetin bregdetar, i cili është i prerë nga toka. Gjatë mëngjesit, Otis është ulur me shpejtësi në një stuhi tropikale në rrugën e saj nëpër brendësi të shtetit. Humbjet njerëzore nuk dihen, pasi presidenti, Andrés Manuel López Obrador, shpjegoi në konferencën e tij të mëngjesit se “lidhja është humbur plotësisht” në bregdetin midis komunave Tecpan de Galeana dhe Acapulco.

Pjesën më të keqe të kohës së Otis në Guerrero e ka përballuar Acapulco. Qendra tregtare Galerías Diana, e vendosur në vijën e dytë të plazhit El Morro, ka mbetur me pjesën e sipërme pa mure dhe çati pas stuhisë , siç shihet në imazhet e shpërndara nga banorët vendas në rrjetet sociale. Publikime të tjera tregojnë dëmet e shtëpive dhe hoteleve të përmbytura plotësisht në bregdetin e Guerreros, shumë prej tyre pa lidhje interneti dhe me ndërprerje të energjisë elektrike.

López Obrador shpjegoi në konferencën e tij se po mendon të shkojë në Guerrero, megjithëse shtoi se nuk ka rrugë për të shkuar: “Si të arrijmë atje? Aeroporti ushtarak është shkatërruar, nuk ka mundësi fluturimi. “Le të shohim se çfarë do të bëjmë.” Megjithatë, presidenti ka formuar një kabinet sigurie që aktualisht po zhvendoset në Acapulco për të përshpejtuar përpjekjet e shpëtimit dhe për të vlerësuar dëmin. Ai përbëhet nga sekretarët e Mbrojtjes Kombëtare, Marinës dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes së Qytetarit, të cilët shoqërohen nga komandanti i Gardës Kombëtare dhe koordinatori kombëtar i Mbrojtjes Civile.

Qeveria ka nisur tashmë këtë të martë planin e ndihmës për popullsinë civile për shkak të fatkeqësive natyrore (Plani DN-III-E) dhe vendosi Marinën në koordinim me autoritetet e Guerreros.

Otis vazhdon avancimin e tij drejt brendësisë së shtetit dhe në orën 12 të mëngjesit ishte vendosur 25 kilometra në veri të Ciudad Altamirano si një stuhi tropikale, sipas raportit të fundit nga Shërbimi Meteorologjik Kombëtar (SMN). Me atë forcë erërat arrijnë shpejtësinë 110 kilometra në orë të shoqëruara me shira të rrëmbyeshëm. Shqetësimi më i madh për momentin është sasia e madhe e ujit që bie në territor, e cila mund të shkaktojë rrëshqitje dherash dhe rritje të pakontrolluar të prurjes së lumenjve. Reshje intensive parashikohen në Michoacán dhe Puebla, të cilat do të jenë shumë të forta në Morelos, në jugperëndim të shtetit të Meksikës dhe në perëndim të Oaxaca.

Uragani u intensifikua shumë shpejt gjatë rrugës për në Acapulco. Mesditën e së martës, SMN parashikoi se uragani do të zbriste në brigjet e Guerreros në kategorinë 1. Gjatë pasdites u informua sesi Otis po fitonte forcë deri në arritjen e nivelit maksimal të shkallës Saffir-Simpson, me të cilin më në fund në Akapulko pas mesnate.

Tetori ka qenë muaji më katastrofik i sezonit të uraganeve të Paqësorit, i cili filloi në maj dhe përfundon në fund të nëntorit. Shirat e rrëmbyeshëm dhe erërat e forta kanë prekur shumë Meksikën perëndimore. Të shtunën e kaluar, Norma arriti në brigjet e Baja California Sur si një stuhi e kategorisë 2. Vetëm 11 ditë më parë, Lidia goditi Puerto Vallarta, në Jalisco, në nivelin 4 – më i forti që arriti në territorin meksikan deri në mbërritjen e Otis – dhe shkaktoi dy vdekje . dhe më shumë se 5,000 shtëpi të prekura midis këtij shteti dhe Nayarit. Një ditë më parë, stuhia tropikale Max la të njëjtin numër vdekjesh dhe rreth 90 shtëpi të dëmtuara në Guerrero, i cili tani po preket sërish nga një fatkeqësi natyrore që ka pak precedentë.

Fatkeqësia e fundit e ngjashme me Otis në Guerrero ishte Uragani Pauline i Kategorisë 3. Stuhia mbërriti më 6 tetor 1997 në qytetin Huatulco, Oaxaca, por vazhdoi rrugën e saj me të njëjtën forcë përgjatë bregut të Guerreros. Kalimi i tij shkaktoi vdekjen e më shumë se 300 njerëzve dhe dëmtimin e më shumë se 5,000 shtëpive midis dy shteteve.


@tetovanews