Ballina Bota Kanë kaluar më shumë se 24 orë që kur Hamasi nisi një...

Kanë kaluar më shumë se 24 orë që kur Hamasi nisi një sulm të befasishëm ndaj Izraelit. Ja çfarë ka ndodhur deri tani

Stacioni i policisë i shkatërruar në Sderot, mëngjesin e sotëm

E shtuna shënoi një nga ditët më të errëta në historinë 75-vjeçare të Izraelit, pasi grupi militant islamik Hamas nisi një sulm të papritur vdekjeprurës , duke synuar civilët dhe ushtarët njësoj.

Ja çfarë duhet të dini:

Sulmi i gjithanshëm: Sulmi filloi herët të shtunën, me Hamasin që lëshoi ​​raketa drejt Izraelit; dërgimi i militantëve përtej kufirit me rrugë tokësore, ajrore dhe detare; dhe duke u bërë thirrje civilëve të marrin armët kundër Izraelit. Sulmuesit ende po bënin kërdi në tokën izraelite më shumë se një ditë më vonë. Deri të dielën pasdite mijëra ishin plagosur, të paktën 350 njerëz ishin vrarë në Izrael dhe “dhjetëra” civilë dhe ushtarë ishin marrë peng .

Në vendngjarje: Sulmet , duke përfshirë një që i shtyu pjesëmarrësit në koncert të vraponin për të shpëtuar jetën e tyre, u kapën në kamera. Një video tregonte një grua izraelite duke u rrëmbyer, duke u ngritur në pjesën e pasme të një motoçiklete dhe duke u larguar ndërsa i dashuri i saj u rrëmbye gjithashtu. Një tjetër tregoi trupin e palëvizshëm të një gruaje gjermano-izraelite, e identifikuar nga dreadlocks dhe tatuazhet e saj, duke parakaluar nëpër Gaza ndërsa shikuesit thërrisnin “Allahu Akbar”. Një person u pa duke i pështyrë në kokë ndërsa makina po largohej.

Përgjigja: Izraeli është përgjigjur me sulme ajrore që synojnë Hamasin. Brenda Gazës, të paktën 313 palestinezë kanë vdekur dhe më shumë se 1,900 janë plagosur, tha ministria palestineze e shëndetësisë .

Lufta që do të vijë: Kryeministri Benjamin Netanyahu u zotua se vendi do të “nis hakmarrje të fuqishme”. Zyrtari më i lartë i IDF-së i ngarkuar me aktivitetet në territoret palestineze tha se Hamasi kishte “hapur dyert e ferrit”. Si duket përgjigja e saktë mbetet për t’u parë, por komentet e një zëdhënësi ushtarak la të kuptohej se Izraeli mund të përpiqet të marrë kontrollin e plotë të Gazës për herë të parë që kur u tërhoq në mënyrë të njëanshme nga territori në vitin 2005.

Hendeku i inteligjencës: Me qëllim apo rastësisht, sulmi i së shtunës filloi 50 vjet dhe një ditë pas një inkursioni tjetër, Izraeli nuk arriti të parashikonte, ajo që njihet në Izrael si lufta e Yom Kipurit. Izraeli që atëherë ka shpenzuar miliarda dollarë për të krijuar një nga shërbimet më të frikshme të sigurisë në botë, dhe megjithatë sot është ende duke u përballur me llojin e infiltrimit në baza ushtarake, qytete dhe kibuci që shënuan luftën e tij të pavarësisë në vitin 1948.

Një videoklip i militantëve palestinezë duke sulmuar vendin Erez dhe duke vrarë dhe kapur ushtarë izraelitë:

@tn.lajmelokale
@tetovanews