Ballina Bota Paralajmërimi i zyrtarit amerikan: Irani mund të sulmojë Izraelin me një bombë...

Paralajmërimi i zyrtarit amerikan: Irani mund të sulmojë Izraelin me një bombë bërthamore, ja kur!

Irani mund të prodhojë një bombë bërthamore brenda gjashtë javësh, ka paralajmëruar një ish-zyrtar i Agjencisë Amerikane të Inteligjencës së Mbrojtjes në deklaratat e tij për gazetën amerikane “Express”.

Matt Shoemaker argumenton se një “përplasje bërthamore” midis Izraelit dhe Iranit nuk përjashtohet nëse Hezbollahu përfshihet në luftën Izrael-Hamas.

“Konflikti Izrael-Hamas mund të shkaktojë një ‘luftë bërthamore’ nëse Irani prodhon një bombë bërthamore”, tha ish-zyrtari i inteligjencës amerikane.

Paralajmërimi vjen ndërsa qeveria e Tel Aviv po përgatitet për një sulm tokësor në Gaza në përgjigje të mizorive të Hamasit më 7 tetor që lanë të paktën 1,400 izraelitë të vdekur.

Kërcënimi i një lufte bërthamore aktualisht mbetet i pamundur, por është bërë një kërcënim i besueshëm. Jo vetëm për shkak të programit të armëve bërthamore të Iranit, por sepse Izraeli është një fuqi bërthamore”, theksoi ish-zyrtari i inteligjencës amerikane.

Ai madje tha se ministri i Jashtëm i Iranit e ka paralajmëruar Izraelin se do të përballet me “një tërmet të madh” nëse pushton Gazën.

Irani nuk do të ishte kalimtar në konflikt,” tha eksperti i DIA, duke shtuar: “Si një ish-oficer i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes dhe bazuar në informacionin që ka marrë që nga viti 2022, disa besojnë se nëse Irani mund të zhvillojë një bombë bërthamore që do të jetë në funksion brenda gjashtë javësh.”

@tetovanews