Ballina Bota Përshkallëzim i konfliktit në Lindjen e Mesme: Izraeli kundërpërgjigjet me bombardime pas...

Përshkallëzim i konfliktit në Lindjen e Mesme: Izraeli kundërpërgjigjet me bombardime pas sulmit të madh nga Gaza! Mbi 350 të vdekur në Izrael, 100 pengje, 1800 të plagosur, 750 të zhdukur! Hamasi: Irani na mbështeti në sulm! 313 viktima nga Palestina

Luftimet në Izrael vazhdojnë një ditë pasi luftëtarët e Hamasit depërtuan kufirin nga Gaza në një sulm të befasishëm tokësor, detar dhe ajror, duke vrarë të paktën 350 njerëz. Grupi militant palestinez tha se luftëtarët e tij ishin të pranishëm në disa qytete jugore të Izraelit.

Nga ministria palestineze e Shëndetësisë në Gaza, të paktën 313 palestinezë janë vrarë dhe 1.990 janë plagosur në 24 orët e fundit.

Ndërkaq nga Izraeli është bërë e ditur se nga sulmet ajrore të Hamasit, kanë humbur jetën mbi 350 izraelitë, kurse qindra tjerë janë rrëmbyer.

Kryeministri Benjamin Netanyahu tha se Izraeli do të përgjigjet duke “filluar një luftë të gjatë dhe të vështirë”. Izraeli ka goditur Gazën me sulme ajrore, të cilat kanë vrarë më shumë se 300 njerëz.

Hamasi pretendon se ka kapur dhjetëra izraelitë, duke përfshirë ushtarë, dhe videot e vërtetuara nga CNN tregojnë disa nga rrëmbimet dramatike. Ushtria izraelite ka pranuar se janë marrë pengje.

Sulmi është i paprecedentë, duke ngritur pikëpyetje se si shërbimet e frikshme të sigurisë të Izraelit u kapën në befasi.

Izraeli nuk po përballet vetëm me sulmet e shkaktuara nga Hamasi, por edhe me pyetjet e shumta të cilat kërkojnë të zbulojnë shkaqet që lejuan depërtimin e militantëve në një vend që qëndron gjatë gjithë kohës në gatishmëri.

Ushtria izraelite e di se Hamasi mori “dhjetëra” pengje, por ende po përpiqet të kuptojë shifrën e saktë

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) po përpiqen të përcaktojnë numrin e saktë të pengjeve që janë marrë në Gaza, me zëdhënësin ndërkombëtar të ushtrisë duke theksuar natyrën “e ndërlikuar” të situatës për CNN të dielën.

Duke folur për Laila Harrak të CNN në një intervistë nga Tel Avivi, zëdhënësi i IDF-së nënkoloneli Richard Hecht tha se IDF e kupton se “dhjetëra” pengje janë marrë në Gaza.

“Për shkak se jeta këtu është shumë e shenjtë, ne po sigurohemi që të dalim dhe të kuptojmë saktësisht numrat,” shtoi Hecht.
Sulmet e ashpra po vijnë: IDF do të godasë “rreptësisht brenda Rripit të Gazës” në përgjigje të inkursionit të Hamasit të shtunën, tha Hecht.

Hecht tha se ushtria do të evakuojë komunitetet izraelite rreth Gazës dhe “të bëjë gjithçka që mundemi për të minimizuar dëmet kolaterale dhe për të dëbuar njerëzit që nuk janë të përfshirë”.

Hecht i tha CNN se qëllimi kryesor i IDF është të “stabilizojë mbrojtjen, të mbrojë kufirin” dhe “të kujdeset për komunitetet”.

“Qëllimet tona ndoshta do të vendosen sot, nesër nga qeveria, por duke e bërë këtë në mënyrë të përmbajtur,” tha Hecht.
Situata në veri: Hecht tha se IDF është gati nëse dhuna në Gaza përhapet në Bregun Perëndimor ose në kufirin verior të Izraelit me Libanin.

Izraeli goditi një zonë në Liban të dielën pas asaj që IDF e përshkroi në një deklaratë si një “të shtëna” nga vendi në Izrael.

Grupi militant libanez Hezbollah më pas lëshoi ​​një deklaratë të dielën duke marrë përgjegjësinë për shënjestrimin e tre vendeve izraelite në një zonë të njohur si Fermat Shebaa duke përdorur raketa dhe artileri.

Libani dhe Izraeli konsiderohen si shtete armike, por një armëpushim midis të dyve është mbajtur kryesisht që nga një konflikt mes tyre në vitin 2006.

Hecht shprehu shpresën e tij që Hezbollahu të mos bashkohet me Hamasin në armë, duke theksuar se një gjë e tillë do të ishte një “gabim kolosal”.

“Janë ditët e para, ne jemi në fillim, fillimi i kësaj. Është e vështirë të thuhet. Dua të them, ne jemi gati për konvergjencën e arenave. Kjo është diçka për të cilën ne jemi gati”, tha Hecht.

@tetovanews