Ballina Bota Ushtria izraelite konfirmon se Xhihadi Islamik ka shkatërruar spitalin e Gazës (VIDEO)

Ushtria izraelite konfirmon se Xhihadi Islamik ka shkatërruar spitalin e Gazës (VIDEO)

Raketat e lëshuara nga fraksionet në Rripin e Gazës shpesh dështojnë, me palestinezë të vrarë në një numër incidentesh të tilla në të kaluarën.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) konfirmuan të martën vonë mbrëma se një sulm i dështuar me raketë i Xhihadit Islamik Palestinez dëmtoi një spital në Gaza, duke çuar në një numër ende të paqartë vdekjesh.

“Rreth orës 19:00 të mbrëmjes së sotme, një lëshim i dështuar i raketës u shfaq drejtpërdrejt në transmetim në Al Jazeera. Raketa u lëshua dhe ra në Gaza duke shkaktuar një shpërthim,” tha Yair Lapid në X, platforma e mediave sociale e njohur më parë si Twitter.

“Ata nuk vrasin vetëm fëmijët tanë, ata vrasin edhe të tyret,” tha Lapid.

IDF tha se kishte burime të shumta të inteligjencës që kishin konfirmuar se Xhihadi Islamik, dhe jo Izraeli, ishte përgjegjës, pavarësisht akuzave nga Hamasi dhe disa vende të tjera.

“E gjithë bota duhet ta dijë: ishin terroristët barbarë në Gaza që sulmuan spitalin në Gaza dhe jo IDF. Ata që vranë brutalisht fëmijët tanë vrasin edhe fëmijët e tyre,” deklaroi Netanyahu të martën vonë mbrëma.

IDF-së iu deshën dy orë për të konfirmuar vlerësimin e tyre të sigurisë përpara se të njoftonin se PIJ ishte përgjegjës për shpërthimin.

“Një analizë e sistemeve operacionale të IDF-së tregon se një breshëri raketash u hodhën nga terroristët në Gaza, duke kaluar në afërsi të spitalit Al Ahli në Gaza në kohën kur u godit,” tha Njësia e Zëdhënësit të IDF.

Zyrtarët e Hamasit fajësojnë Izraelin

Zyrtarët në Gaza lëshuan deklarata kontradiktore në lidhje me numrin e viktimave, që variojnë nga dhjetëra në qindra, me pamjet video që thuhet nga vendi i ngjarjes që tregojnë një numër makinash në flakë pranë spitalit.

Shpërthimi u raportua në të njëjtën kohë kur breshëri të rënda raketash u lëshuan nga Gaza në drejtim të Izraelit qendror.

Raketat palestineze në zonat civile

Hamasi dhe fraksionet e tjera palestineze lëshojnë raketa nga brenda zonave të banuara në Rripin e Gazës, me depo raketash të vendosura shpesh brenda ose afër spitaleve, shkollave dhe xhamive. Raketat e lëshuara nga fraksionet shpesh bien dhe godasin ndërtesat në Gaza, me vdekje të shumta të raportuara në incidente të tilla në raundet e kaluara të konfliktit. Gjatë operacionit Breaking Dawn në gusht 2022, dy persona u vranë pasi një raketë e lëshuar nga Gaza ra pranë një klinike.

Në maj, katër palestinezë u vranë pasi një raketë e Xhihadit Islamik ra. IDF publikoi pamjet që tregojnë lëshimet e dështuara në atë incident.

Hamasi akuzoi Izraelin si përgjegjës për vdekjet, duke deklaruar “Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar dhe vendeve arabe dhe islamike që të marrin përgjegjësitë e tyre dhe të ndërhyjnë menjëherë për të ndaluar arrogancën e pushtimit dhe ushtrisë së saj fashiste”.

Zëdhënësi i IDF, Daniel Hagari, deklaroi menjëherë pas incidentit se IDF po shqyrtonte atë që ndodhi, duke vënë në dukje se ndërsa ka shumë sulme që po kryhen në të gjithë Gazën, ka gjithashtu shumë lëshime të dështuara dhe shumë raporte të rreme nga Hamasi.

Abbasi shpall tri ditë zie

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas shpalli tre ditë zie pas një sulmi ajror vdekjeprurës në një spital në Gaza, duke vrarë të paktën 500 palestinezë të martën, njoftuan mediat shtetërore.

“Ajo që po ndodh është gjenocid. Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ndërhyjë menjëherë për të ndaluar këtë masakër. Heshtja nuk është më e pranueshme”, thuhet në një deklaratë të lëshuar nga Organizata për Çlirimin e Palestinës në përgjigje të sulmit.

Reuters dhe Yonah Jeremy Bob kontribuan në këtë raport.

Presidenti izraelit fajëson Xhihadin Islamik për shpërthimin në Spitalin Baptist Al-Ahli

Presidenti izraelit Isaac Herzog kritikoi shpërthimin vdekjeprurës në Spitalin Baptist Al-Ahli në qytetin e Gazës, që ai tha se ishte shkaktuar nga një raketë e Xhihadit Islamik dhe kritikoi raportimin e mediave për tragjedinë.

“Një raketë e Xhihadit Islamik ka vrarë shumë palestinezë në një spital të Gazës, një vend ku duhet të shpëtohen jetë,” tha Herzog në mediat sociale.  

Sipas Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF), shpërthimi u shkaktua nga një ” lansim i dështuar i raketës ” nga grupi i Xhihadit Islamik Palestinez.

Herzog mohoi akuzat nga zyrtarët e Gazës duke fajësuar IDF për shpërthimin, i cili ka gjasa të vrasë qindra.

“Turp për mediat që gëlltitin gënjeshtrat e Hamasit dhe Xhihadit Islamik, duke transmetuar një shpifje gjaku të shekullit 21 në mbarë globin,” tha Herzog. “Turp për terroristët e poshtër në Gaza, të cilët me dashje derdhin gjakun e të pafajshmëve.”

“Kurrë më parë zgjedhja nuk ka qenë më e qartë. Izraeli po qëndron kundër një armiku të krijuar nga e keqja e pastër. Nëse qëndroni për njerëzimin – për vlerën e gjithë jetës njerëzore – qëndroni me Izraelin,” tha Herzog. 

@tetovanews