Ballina Bota VIDEO/Ndodh për herë të parë në histori, shkarkohet kreu i Dhomës së...

VIDEO/Ndodh për herë të parë në histori, shkarkohet kreu i Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA

WASHINGTON, DC - OCTOBER 03: Former Speaker of the House Kevin McCarthy (R-CA) is surrounded by staff, security and journalists as he walks through Statuary Hall after he was ousted at the U.S. Capitol on October 03, 2023 in Washington, DC. McCarthy was removed by a motion to vacate, an effort led by a handful of conservative members of his own party, including Rep. Matt Gaetz (R-FL). (Photo by Chip Somodevilla/Getty Images)

Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara votoi për shkarkimin e kryetarit të saj për herë të parë në historinë e vendit.

216 nga anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve votuan pro shkarkimit të Kevin McCarthy dhe 210 kundër.

Mocioni për shkarkimin e tij ishte paraqitur nga ligjvënësi Matt Gaetz, nga radhët e Partisë Republikane.

Gaetz e kishte akuzuar zotin McCarthy se nuk kishte bërë sa duhej për të shkurtuar shpenzimet federale.

@tetovanews