Ballina Bota BATALION KAMÇATKA/Ushtari rus ka publikuar një video tronditëse: “Shikojeni kë dërgojnë në...

BATALION KAMÇATKA/Ushtari rus ka publikuar një video tronditëse: “Shikojeni kë dërgojnë në vijën e parë të frontit, shkojnë në thertore duarbosh” (VIDEO)

“Batalioni i Kamçatkës u dërgua për t’u zhdukur,” thotë ushtari. “Këta janë fëmijë 18-vjeçarë, pa stërvitje, të cilët vdesin atje…”

Një ushtar rus dyshohet se paralajmëroi se Moska po “i dërgon fëmijët në vdekje” duke i vendosur në vijat e frontit në Ukrainë pa municion, shkruan Newsweek .

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës njoftoi të martën në Facebook se Rusia ka humbur 313,470 ushtarë që nga fillimi i luftës në shkurt 2022.

Që nga fillimi i pushtimit, ka pasur raportime të vazhdueshme se ushtarët rusë të pajisur keq humbasin kokat e tyre lehtësisht në fushën e betejës, dhe gjithashtu ka pretendime të shpeshta se në luftime marrin pjesë edhe adoleshentët.

Një video e shpërndarë në platformën X, dikur Twitter, nga këshilltari për punët e brendshme Anton Gerashchenko të martën tregon atë që duket të jetë një ushtar rus i maskuar duke thënë se forcat rinore – të cilat ai i referohet si ’18-vjeçarë’ – po dërgohen. në një thertore në Ukrainë, pa trajnim dhe pajisje adekuate.

“Unë po e bëj këtë video në emër të batalionit Kamçatka që u dërgua për t’u zhdukur”, thotë ushtari. “Këta janë fëmijë 18-vjeçarë, pa stërvitje, vdesin atje… Ata nuk kanë gjuajtur asnjë plumb se nuk kanë municion”.

“Ata u dërguan në betejë duarbosh. Çdo ditë ka njerëz të vrarë dhe të plagosur. Njerëzit vdesin. Njerëzit nuk janë të trajnuar. Nuk kanë pajisje. Ne i mbajmë pozicionet tona sa më mirë të mundemi, nuk dorëzohemi. Por shumë prej nesh po vdesin këtu”, tha ai.

Më pas ushtari vazhdon se shumë ushtarë do të vdesin së shpejti nga uria dhe të ftohtit sepse nuk kanë veshje të përshtatshme dhe dimri është afër.

Në video, ai vazhdimisht i quan ushtarët e rinj ‘fëmijë’ dhe thotë se gjysma e tyre tashmë janë zhdukur, për çka fajëson guvernatorin e Kamçatkës, Vladimir Solodov , i cili formoi batalionin.

“Ju po i hidhni fëmijët në zjarr”, thotë ushtari. “Si do të shikoni në sytë e prindërve të fëmijëve të vdekur që janë vetëm 18 apo 20 vjeç? Unë thjesht nuk të kuptoj, Solodov!’/tetova.com

@tetovanews