Ballina Bota REGJISTRIME TË REJA/Izraelitët publikuan një video nga spitali: ‘Asnjë ndryshim, pa prerje,...

REGJISTRIME TË REJA/Izraelitët publikuan një video nga spitali: ‘Asnjë ndryshim, pa prerje, shikoni çfarë mbanin brenda!’

Shikoni sesi nënkoloneli Conricus, zëdhënësi i IDF, ekspozon gjendjen e vërtetë të punëve, thonë izraelitët. Një gënjeshtër, propagandë e lirë, përgjigjet Hamasi

Ushtria izraelite (IDF) pretendon se ka gjetur armë dhe pajisje luftarake të Hamasit në spitalin al-Shifa në Rripin e Gazës gjatë një kontrolli të mërkurën, tha zëdhënësi ushtarak Daniel Hagari , ndërsa Hamasi e hodhi poshtë këtë si një “gënjeshtër”. IDF ka lëshuar gjithashtu një video që pretendon se tregon disa nga armët dhe pajisjet e Hamasit të gjetura në një ndërtesë brenda një kompleksi të madh spitalor, duke përfshirë armë automatike, granata, municione dhe forca të blinduara.

“Asnjë prerje, asnjë ndryshim, vetëm e vërteta e pamohueshme. Shikoni sesi nënkoloneli Jonathan Conricus (zëdhënësi i IDF, op.a.) ekspozon armët e panumërta të Hamasit të zbuluara nga ushtarët e IDF në ndërtesën e spitalit Shifa,” tha IDF në një deklaratë në X, dikur Twitter, brenda së cilës ishte postuar video. Hamasi e hodhi poshtë atë si “gënjeshtër dhe propagandë e lirë”.Çuditërisht, video u fshi nga profili i IDF në X, po pjesë të saj janë publikuar nga akonte të tjera!

Të mërkurën në mbrëmje, tre orë para agimit, dëshmitarët dhe mjekët në spitalin më të madh në Gaza raportuan se tanket izraelite hynë në këtë qendër mjekësore në skajin perëndimor të qytetit të Gazës, pasi e rrethuan për pesë ditë. “Ne mund t’i shohim ata duke drejtuar armët e tankeve në spital… ata janë brenda kompleksit me tanke,” i tha CNN në atë kohë Khader Al Za’anoun , një reporter për agjencinë palestineze të lajmeve Wafa.

“Të gjithë meshkujt mbi 16 vjeç, duart lart”

Munir al-Boursh , një mjek në spitalin al-Shifa dhe nënsekretar i Ministrisë së Shëndetësisë palestineze, më parë u bëri thirrje izraelitëve që të jenë të kujdesshëm. “Prania juaj në spital do të krijojë një gjendje frike dhe histerie tek pacientët,” i tha ai IDF-së në një telefonatë, siç raporton Al Jazeera. “Të gjitha katet e spitalit janë plot me njerëz, nga kati i parë deri në katin e gjashtë”, shtoi ai.

Prej pesë ditësh, ushtria izraelite është mbyllur në një spital që strehon qindra pacientë, përfshirë të porsalindur, të cilët mbetën pa energji elektrike dhe me pak furnizime ushqimore, ndërsa luftimet shpërthyen rreth tyre.

Dëshmitarët i thanë Reuters se tanket hynë në kompleksin spitalor në tre të mëngjesit dhe se një ishte parkuar para hyrjes së departamentit të urgjencës. Mohammed Zaqout , drejtor i spitaleve në zonë, tha se ushtarët izraelitë hynë në departamentin e urgjencës dhe në ndërtesën e kirurgjisë, e cila strehon gjithashtu njësi të kujdesit intensiv. Një zyrtar në ministrinë e shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi atje tha për AFP se pa “dhjetëra ushtarë dhe komando brenda ndërtesës së urgjencës dhe pritjes”.

Dëshmitarët që folën për BBC dhe AFP thanë se ushtarët izraelitë kërkonin përmes megafonëve që të gjithë burrat e moshës 16 deri në 40 vjeç të largoheshin nga çdo pjesë e kompleksit spitalor, përveç departamenteve të kirurgjisë dhe urgjencës, dhe të dilnin në oborrin e spitalit. “Të gjithë burrat mbi 16 vjeç, duart lart,” bërtiti një ushtar në arabisht të theksuar, sipas një gazetari që foli për AFP. “Dil nga ndërtesa drejt oborrit dhe dorëzohu,” urdhëroi ushtari, siç raportohet nga The Guardian .

Rreth 1,000 burra palestinezë, me duart mbi kokat e tyre, u dërguan shpejt në oborrin e madh të spitalit, disa prej të cilëve u zhveshën lakuriq nga ushtarët izraelitë, duke kontrolluar për armë ose eksplozivë, tha gazetari. Izraeli pretendon se forcat e tij vranë militantët në përleshjet jashtë spitalit, por kur ata hynë brenda, nuk pati luftime. Ushtria izraelite publikoi një video që tregon ushtarët që mbanin kuti të etiketuara “ushqim për fëmijë” dhe “furnizime mjekësore”.

“Ata sollën vetëm terror dhe vdekje”

Një zëdhënës i Ministrisë palestineze të Shëndetësisë në Gaza, Ashraf al-Qudra , i tha Al Jazeera Arabic se vetëm mjekët, pacientët dhe personat e zhvendosur ishin të pranishëm kur forcat izraelite hynë në departamentin e urgjencës së spitalit. “Ne nuk kemi asgjë për të frikësuar apo fshehur,” tha ai. Omar Zaqout , i cili punon në departamentin e urgjencës në al-Shifa, i tha Al Jazeera se ushtarët izraelitë arrestuan dhe sulmuan disa burra që ishin strehuar atje dhe pretenduan se ata nuk sollën asnjë ndihmë apo furnizim. “Ata sollën vetëm terror dhe vdekje,” tha ai.

IDF e përshkroi bastisjen si “një operacion të saktë dhe të synuar kundër Hamasit në zona specifike në spitalin Shifa, bazuar në inteligjencën dhe nevojën operacionale”. Autoritetet izraelite kanë pretenduar prej kohësh se Hamasi ka një qendër komandimi nën spital, ndërsa Hamasi dhe stafi i spitalit e kanë mohuar këtë. IDF deklaroi në konferencë se ushtarët gjetën “armë dhe infrastrukturë tjetër terroriste” në al-Shifa dhe se ata panë “prova konkrete që terroristët e Hamasit përdorën spitalin Shifa si një seli terroriste”, dhe në mbrëmje ata publikuan një video ku ata pretendojnë se tregon që dëshmon.

Hamasi tha se pretendimet e IDF nuk ishin gjë tjetër veçse një vazhdim i gënjeshtrave dhe propagandës së lirë, përmes së cilës (Izraeli) përpiqet të justifikojë krimin e tij të shkatërrimit të sektorit shëndetësor në Gaza.

Bastisja zgjati deri në pasdite dhe detajet e ngjarjeve ishin të pakta gjatë asaj kohe për shkak të një ndërprerjeje të konsiderueshme të telekomunikacionit, për të cilën dy rrjetet kryesore të telekomunikacionit palestinez thanë se ishte shkaktuar nga mungesa e karburantit. Stafi i spitalit al-Shifa dhe zyrtarët e ministrisë së shëndetësisë në të gjithë Gazën nuk mund të kontaktoheshin me telefon. Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus , tha se organizata e tij kishte humbur kontaktin me mjekët brenda al-Shifa.

“Pacientët, gratë dhe fëmijët janë të tmerruar”

Në orët e vona të pasdites, Al-Boursh i tha Al Jazeer se forcat izraelite ishin ende në spital. “Ata janë ende këtu… pacientët, gratë dhe fëmijët janë të tmerruar”, tha ai, duke shtuar se stafi mjekësor kishte premtuar se do të qëndronte me pacientët e tyre deri në fund.

Veprimi i ushtrisë izraelite pasoi disa ditë vuajtjeje për mjekët, pacientët dhe civilët që strehoheshin brenda kompleksit, ku stafi zhvendosi çdo pacient në korridoret e spitalit dhe larg dritareve, nga frika e të shtënave me armë. Boursh i tha Guardian se disa që u përpoqën të iknin nga al-Shifah në fillim të kësaj jave, ishin sulmuar ndërsa largoheshin nga kompleksi i spitalit dhe po ktheheshin.

Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se 40 pacientë vdiqën të martën, pas pesë ditësh pa karburant për të fuqizuar gjeneratorët që furnizonin makineritë e dializës dhe pajisjet e tjera jetike mjekësore. Spitalit i mbaroi gjithashtu uji i pastër dhe mjekët thanë se ata po jetonin vetëm me hurma për të mbijetuar pasi furnizimet ushqimore mbaronin.

Trupat u grumbulluan jashtë spitalit dhe stafi ishte shumë i tmerruar për të lëvizur midis ndërtesave. Zyra e Kombeve të Bashkuara për Çështjet Humanitare tha se stafi në al-Shifa, i cili ka qenë shtylla kurrizore e sistemit mjekësor të Gazës për dekada, filloi përgatitjet për të krijuar një varr masiv për të varrosur 180 trupa përpara objektit, sepse nuk kishte asnjë mënyrë për të organizuar normalitet. varrimet./Jutarnji/tetova.com

@tetovanews