Ballina Bota Hartoi ribashkimin e Gjermanisë, ndahet nga jeta politikani i njohur

Hartoi ribashkimin e Gjermanisë, ndahet nga jeta politikani i njohur

Është ndarë nga jeta ditën e sotme politikani gjerman Wolfgang Schäuble.

Schäuble ndihmoi në negocimin e ribashkimit të Gjermanisë në vitin 1990 dhe si ministër i financave ishte një figurë qendrore në përpjekjet shtrënguese për të tërhequr Evropën.

Schäuble vdiq në shtëpi të martën në mbrëmje, tha familja e tij për agjencinë gjermane të lajmeve. Schäuble u bë ministër i financave në qeverinë e kancelares Angela Merkel në tetor 2009.

Ai ishte një përkrahës i unitetit më të madh evropian dhe ndihmoi në udhëheqjen e një përpjekjeje shumëvjeçare që synonte integrimin më të thellë dhe një rregullore më të rreptë.

Schäuble i CDU ka qenë deputet i Bundestagut pa ndërprerje që nga viti 1972. Ky është një rekord: në rreth 150 vjet të historisë kombëtare parlamentare, askush nuk e ka arritur këtë para tij.

Një jetë pa politikë ishte e paimagjinueshme për të. I pyetur në një intervistë se si ndihej që kishte formësuar politikën në Bundestag për rreth gjysmë shekulli, ai dikur përgjigjej: “Kështu mund ta shihni se sa argëtuese mund të jetë politika”.

@tn.lajmelokale
@tetovanews