Ballina Bota Nafta në qendër të takimit të Putinit me princin e kurorës saudit

Nafta në qendër të takimit të Putinit me princin e kurorës saudit

Takimi i Putinit me princin e kurorës saudit erdhi pasi çmimet e naftës ranë pavarësisht premtimit të OPEC+ për të ulur më tej prodhimin.

Presidenti rus Vladimir Putin diskutoi bashkëpunimin me grupin OPEC+ për tregjet e naftës dhe situatën në Lindjen e Mesme, tha Kremlini, gjatë bisedimeve të befasishme tre-orëshe me princin e kurorës saudit Mohammed bin Salman të mërkurën.

Mister ende rrethon udhëtimin e nxituar të shefit të Kremlinit në Riad dhe Abu Dhabi, gjatë të cilit ai u shoqërua nga katër avionë luftarakë rusë, dhe aktualisht është e paqartë se cila çështje ishte kaq e rëndësishme për Putinin, saqë ai bëri një udhëtim të rrallë jashtë vendit.

Takimi i Putinit me princin e kurorës saudit erdhi pasi çmimet e naftës ranë pavarësisht një premtimi nga OPEC+ , i përbërë nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e udhëhequr nga Rusia, për të ulur më tej prodhimin.

Mohammed bin Salman u pa duke përshëndetur Putinin me buzëqeshje dhe një shtrëngim duarsh të ngrohtë kur ai doli nga makina e tij në kryeqytetin saudit.

“Ne folëm përsëri për bashkëpunimin në OPEC +,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov nga agjencitë ruse të lajmeve.

“Palët bien dakord që vendet tona mbajnë një përgjegjësi të madhe për ndërveprim në mënyrë që të ruajnë tregun global të energjisë në nivelin e duhur, në një gjendje të qëndrueshme dhe të parashikueshme ,” tha Peskov.

Arabia Saudite dhe Rusia janë dy eksportuesit më të mëdhenj të naftës në botë, duke kontrolluar së bashku një të pestën e furnizimit ditor të naftës.

Mohammed bin Salman iu referua koordinimit midis dy vendeve “i cili ka ndihmuar në heqjen e tensioneve në Lindjen e Mesme”, siç raportohet nga agjencia shtetërore saudite e lajmeve SPA .

“Ne ndajmë shumë interesa dhe shumë çështje për të cilat ne punojmë së bashku për të mirën e Rusisë, Mbretërisë së Arabisë Saudite, Lindjes së Mesme si dhe të gjithë botës”, citohet të ketë thënë princi nga Agjencia Saudite e Lajmeve.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tregoi avionin Ilyushin 96 të Putinit duke u shoqëruar nga luftëtarët Sukhoi 35S në fluturimin e tij nga Rusia në Emiratet e Bashkuara Arabe, ndalesa e parë në udhëtimin e tij.

Në Abu Dhabi, Putin tha se kishte ndërmend të informonte presidentin Sheikh Mohammed bin Zayed al-Nahyan për situatën në Ukrainë.

Një zyrtar i Emirateve të Bashkuara Arabe i tha Reuters se vizita e Putinit mundësoi një shkëmbim pikëpamjesh mbi “një numër zhvillimesh rajonale dhe ndërkombëtare”.

“Emiratet e Bashkuara Arabe janë të përkushtuara të punojnë në përpjekje të vazhdueshme me partnerët e saj ndërkombëtarë për të de-përshkallëzuar në mënyrë që të gjejmë perspektiva për një zgjidhje politike paqësore,” tha zyrtari.

Në bisedimet me Mohammed bin Salman, Putin tha se një vizitë e planifikuar e princit në Rusi ndryshoi në minutën e fundit, duke e shtyrë atë të vizitojë Riadin.

“Ne po të prisnim në Moskë ,” i tha Putin Mohammed bin Salmanit duke buzëqeshur. “Unë e di që ngjarjet kërkuan një korrigjim të këtyre planeve, por siç e kam thënë tashmë asgjë nuk mund të pengojë zhvillimin e marrëdhënieve tona miqësore.

Putin më pas tha: “Por takimi i radhës duhet të jetë në Moskë”.

Princi i kurorës tha përmes një përkthyesi rus se ai sigurisht që është i gatshëm ta bëjë këtë. “Atëherë ne jemi dakord,” tha Putin.

Shtrirja e Putinit për udhëtime të huaja u kufizua në mars kur Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi ​​një urdhër për arrestimin e tij në lidhje me transportimin e fëmijëve nga Ukraina në Rusi.

Moska e ka mohuar akuzën, e cila përbën një krim lufte, dhe e ka quajtur veprimin e gjykatës të egër, duke thënë se në çdo rast është ligjërisht i pavlefshëm sepse Rusia nuk është anëtare e GJNP-së.

As Arabia Saudite dhe as Emiratet e Bashkuara Arabe nuk janë anëtarë të gjykatës, kështu që Putini mund të udhëtojë në të dyja vendet pa frikë se do të arrestohet me urdhër të Gjykatës Ndërkombëtare të Gjykatës së Lartë.

@tn.lajmelokale
@tetovanews