Ballina Bota Paralajmërimi i ish-shefit të CIA-s: Vladimir Putin do të rrëzohet nga një...

Paralajmërimi i ish-shefit të CIA-s: Vladimir Putin do të rrëzohet nga një grusht shteti

“Presidenti rus Vladimir Putin mund të rrëzohet nga një grusht shteti për shkak të luftës së tij në Ukrainë”. Kështu ka paralajmëruar një ish- shef i CIA-s.

83-vjeçari Jack Devine, thotë se nuk do të habitej nëse tirani rus, do të “zhduket nesër”.

Frika e një grushti shteti ka ekzistuar mbi Putinin dhe Kremlinin që kur Putin urdhëroi trupat e tij të pushtonin Ukrainën në shkurt të vitit të kaluar me luftën e rëndë që ekspozoi të çara në kontrollin e tij gjithnjë e më të lëkundur mbi pushtetin.

Udhëheqësi rus është përballur me një kryengritje të armatosur nga komandanti i Wagnerit, Yevgeny Prigozhin, një varg sulmesh sabotazhi nga partizanët anti-rusë dhe i ka mbijetuar një sërë tentativave të supozuara për vrasje.

Ekspertët kanë paralajmëruar se Putini mund të mos shohë një ditëlindje tjetër, pasi preferon t’i “mbarojë të gjitha me armën e tij të artë” sesa të përballet me poshtërimin e një grushti shteti.

Por shanset për një grusht shteti nga rrethi i tij i brendshëm po rriten ndërsa ai përballet me perspektivën e një “ngërçi të përhershëm” në Ukrainë, sipas Devine.

Devine, i cili punoi për CIA-n për 32 vjet, tha për ‘The Sun’:

“Do të jetë një surprizë. Është gjithmonë ajo që ne e quajmë “Mjellma e zezë” që shfaqet nga askund. Putin mund të zhduket nesër dhe nuk do të habitesha nëse ndonjë element në qeveri do të kishte vendosur se do të merrte masa ekzekutive. Besoj se problemet e tij fillojnë kur ka një ngërç dhe ajo kohë është pikërisht tani. Unë nuk mendoj se do të jetë një kryengritje. Unë mendoj se do të jetë diçka që ne mund ta quajmë një grusht shteti pallati.”

Devine beson se Putini është bërë gjithnjë e më i paparashikueshëm dhe i rrezikshëm – dhe pushtimi i tij në Ukrainë ka “mbjellur vdekjen e tij politike”.

Presidenti rus po vazhdon të hedhë trupat e tij në sulme me mulli mishi në përpjekje për të siguruar një fitore dimërore.

Qyteti i shkatërruar i Avdiivka – porta për në qytetin e madh të Donetskut që shtrihet 12 milje në lindje – është bërë pika më vdekjeprurëse e luftës ndërsa Putin përpiqet të thyejë një ngërç të dhimbshëm.

Devine beson se popullariteti i tiranit do të vazhdojë të bjerë me vazhdimin e luftës, por kjo nuk do ta ndalojë atë. Udhëheqësi rus do të vazhdojë me luftën e tij “pa marrë parasysh se çfarë duhet”, tha Devine.

“Sa më shumë humbje dhe sa më shumë dhunë të jetë e dukshme për qytetarët rusë, aq më pak njerëz duan të përfshihen”, shpjegoi ai.

“Ai do ta ketë të vështirë të rekrutojë, por në fund të fundit është Rusia. Ai do të gjejë një mënyrë për të joshur. Ai do të dalë me ushtrinë në fund të ditës, por lufta do të bëhet gjithnjë e më pak e popullarizuar.”

Devine paralajmëron fundin e konfliktit, sipas tij “fillon vetëm kur lufta është në ngërç dhe të dyja palët janë të lodhura”.

“Unë nuk mendoj se do të bëhet më mirë”, tha Devine.

“Ai nuk është dëbuar nga Ukraina, por ndalesa nuk është fitore. Ukrainasit nuk do t’u japin atyre territor. Putin nuk do të tërhiqet. Por ju mund t’i ulni tensionet. Ata duhet të ulen, kur të gjithë e kuptojnë se nuk ka shpresë që Putin të fitojë. Ai nuk do të humbasë në kuptimin teknik. Ai nuk do të kthehet në Rusi. Kushdo që e pret këtë, ka shpresa të rreme. Por unë nuk mendoj se është shumë larg. Mendoj se vitin e ardhshëm do të shohim pothuajse një ngërç të përhershëm.”

Pavarësisht se parashikoi vdekjen e Putinit në një grusht shteti në pallat, Devine, i cili udhëhoqi mijëra punonjës të CIA-s të përfshirë në misione të ndjeshme në të gjithë botën, nuk beson se presidenti rus do të humbasë zgjedhjet e vitit 2024. Ish-shefi i CIA-s paralajmëroi se i ashtuquajturi “boshti i së keqes” midis Kinës, Rusisë dhe Iranit duhet të shikohet me shumë kujdes.

“Ata po përpiqen t’i tërheqin aleatët e tyre në një aleancë dhe një bosht”, tha ai.

“Dhe unë mendoj se mund ta shohim duke u demonstruar me sulmin e Hamasit në Izrael dhe se si Rusia po luan me këtë. Aftësitë ekspansioniste të Putinit janë psikologjike dhe politike tani, dhe mendoj se është në botën joevropiane ku ai po bën disa përparime.”

Ekspertët pajtohen se despoti po i afrohet fundit të mbretërimit të tij, qoftë me grusht shteti, vetëvrasje, rënie të regjimit apo shëndet të dobët dhe Kremlini mund të mos vazhdojë të ekzistojë siç e njohim ne për një vit tjetër.

Sundimi tiranik i Putinit, lufta dhe lista e tij në rritje e armiqve janë vetëm disa nga arsyet që analistët mendojnë se ky vit do të jetë i fundit.

@tn.lajmelokale
@tetovanews