Ballina Bota Zjarr në motor, avioni merr flakë sapo u ngrit (VIDEO)

Zjarr në motor, avioni merr flakë sapo u ngrit (VIDEO)

Gjatë ngritjes së aeroplanit të mallrave Tu-204-120C (numri i regjistrimit RA-64024) të kompanisë ajrore Aviastar-TU nga aeroporti Ulan-Ude, ekuipazhi i avionit i kërkoi kontrollit të trafikut ajror të bënte një ulje emergjente.

Gjatë ngritjes së aeroplanit të mallrave Tu-204-120C (numri i regjistrimit RA-64024) të kompanisë ajrore Aviastar-TU nga aeroporti Ulan-Ude (Buryatia, Rusi), ekuipazhi i avionit i kërkoi kontrollit të trafikut ajror të bënte një ulje emergjente për shkak të një zjarri në motorin numër 1, njoftoi Agjencia Federale Ruse e Transportit Ajror.

Avioni u ul i sigurt në aeroportin Ulan-Ude në orën 03:28 me orën e Moskës me motorin e fikur.

Në aeroplan ishin pesë persona: tre anëtarë të ekuipazhit dhe “dy specialistë nga stafi inxhinierik dhe teknik”, thuhet në njoftim. Destinacioni i fluturimit me numër 4B6477 ishte Aeroporti Zhengzhou (CGO) në Kinë.

Avioni është ndalur për të vlerësuar gjendjen e tij teknike dhe zëvendësimin e mundshëm të motorit PS-90A.

“U përcaktua paraprakisht se në mëngjesin e 7 dhjetorit 2023, motori i majtë mori flakë gjatë ngritjes së një avioni Aviastar-Tu Tu-204 Airlines, i cili po kryente një fluturim mallrash nga Ulan-Ude në Zhangzhou. Avioni u ul i sigurt në aeroportin Ulan-Ude. Në aeroplan ishin 5 anëtarë të ekuipazhit, nuk pati viktima”, tha Prokuroria e Qarkullimit në Buryat./tn

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tetova News (@tetovanews)

@tn.lajmelokale
@tetovanews