Ballina Bota Beteja për Afrikën: kush po e zëvëndëson Wagner-in?

Beteja për Afrikën: kush po e zëvëndëson Wagner-in?

Rusia synon të formojë një forcë speciale ushtarake të quajtur “Korpusi Afrikan” si një zëvendësim për mercenarët e Wagner-it, por në një formë të ndryshme dhe me detyra të ndryshme, të cilat mund të kenë një ndikim më të madh në Libi dhe vendet e tjera afrikane, raporton agjencia Anadolia, e cila i referohet gazetës ruse Vedomosti.

Sipas gazetës, Moska ka nisur formimin e Korpusit për të zëvendësuar forcat e Wagner-it dhe supozohet se do të përfundojë në verën e vitit 2024. Ajo do të jetë aktive në pesë vende afrikane: Libi, Burkina Faso, Mali, Republikën e Afrikës Qendrore dhe Nigerin, si dhe do të raportojë drejtpërdrejt në administratën ushtarake dhe do të mbikëqyret nga gjenerali Yunus-bek Yevkurov, zëvendësministër i Mbrojtjes i Rusisë.

Përveç raportimeve të gazetave, Amerika ka lëshuar një deklaratë në lidhje me “Korpusin e Afrikës”, por asnjë deklaratë zyrtare ruse nuk është lëshuar në lidhje me këtë, as nuk ka pasur ndonjë koment nga autoritetet libiane në perëndim dhe as ato në lindje.

Karakteristikat dhe objektivat e Korpusit

Adil Abdul Kafi, një ekspert dhe ish-këshilltar ushtarak i komandantit të përgjithshëm të ushtrisë libiane, i tha Anadolias: “Hapat e vërtetë për të krijuar një ‘Korpus(rus) të Afrikës’ filluan pasi themeluesi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, vdiq në një rrëzimi i avionit në gusht 2023, kështu që Ministria ruse e Mbrojtjes ka ndërmarrë hapa për të arritur një marrëveshje me Khalifa Haftar për bashkëpunimin me udhëheqësit e rinj të Wagner-it.”

Abdul Kafi shtoi se Ministria ruse e Mbrojtjes ndërmori disa hapa të tjerë drejt krijimit të Korpusit, si vendimi për të pasur selinë e saj në Libi, si dhe arritjen e një marrëveshjeje me Haftarin gjatë vizitës së Yevkurovit në Bengazi.

Ai shpjegoi se Korpusi do të përfshinte rekrutë rusë, sirianë dhe afrikanë, duke pasur parasysh detyrat që do t’i caktoheshin, të tilla si depërtimi i mëtejshëm në Afrikë dhe mbrojtja e depozitave të naftës dhe arit që Wagner ishte në gjendje të arrinte.

Abdel Kafi shtoi se një nga detyrat e Korpusit është të furnizojë me armë grupet rebele brenda vendeve afrikane për të mbështetur operacionet rebele. Rusia ka adoptuar një politikë të luftës hibride, pra një politikë të ndërthurjes së luftërave klasike me metoda joushtarake, si mbështetja e grupeve rebele dhe separatiste.

Ai shpjegoi se bërthama e Korpusit përbëhet nga forcat e Wagner-it. Bëhet fjalë për jo më pak se 40-45 mijë luftëtarë, të cilët grupohen në 2-5 divizione, në varësi të aftësive luftarake dhe fushës së detyrave.

Rusia ka një strategji të qartë, e cila është të depërtojë në Afrikë dhe të përmbysë regjimet besnike të SHBA-së dhe aleatëve evropianë në një përpjekje për të krijuar regjime të tjera përmes mbështetjes për kryengritjet dhe operacionet e shkëputjes, thotë Abdel Kafi.

Mercenarët e Wagner-it në Libi janë aktivë në qytetin Sirte (450 kilometra në lindje të kryeqytetit Tripoli), ku janë të stacionuar në bazën ajrore Al-Qardabiyya dhe portin e saj detar, si dhe në bazën ajrore Al-Jufra (Jug) dhe Brak Al- Baza ajrore e Shatit (700 kilometra në jug të Tripolit).

Abdel Kafi tha se Rusia është e interesuar të ketë një prani në Libi për shkak të lidhjes së saj me bregdetin e Mesdheut, i cili është një vend strategjik për dërgimin e furnizimeve ushtarake dhe njësive të Korpusit në vendet e tjera afrikane.

Libia është korridori kryesor, veçanërisht për shkak të synimit të Rusisë për të krijuar një bazë detare në Tobruk, e cila do të ishte pika kryesore për të lehtësuar mbërritjen e anijeve ushtarake dhe njësive detare me armë, pajisje dhe sisteme të mbrojtjes ajrore, shtoi Abdel Kafi.

Pas krijimit të bazës detare, sipas Abdel Kafi, të gjitha furnizimet do të dërgohen në Libinë qendrore, ku Rusia dominon në masë të madhe dhe është e pozicionuar në bazën Al-Jufra që është në qendër dhe disa baza të tjera në Libinë qendrore dhe jugore.

Që nga fillimi i vitit 2022, ka dy qeveri në Libi. Njëra (në lindje) drejtohet nga Osama Hammad dhe u emërua nga Dhoma e Përfaqësuesve. E dyta është Qeveria e Unitetit Kombëtar, e cila njihet nga OKB-ja dhe drejtohet nga Abdul Hamid Al-Dbeibeh, i cili refuzon t’ia dorëzojë pushtetin, përveç një qeverie të caktuar nga parlamenti i sapozgjedhur. Selia e kësaj qeverie është në Tripoli (perëndim).

Abdel Kafi theksoi se pjesëmarrja e Haftarit në Korpus është shumë e rëndësishme, duke pasur parasysh lidhjen e tij me ekspansionin rus, pasi ai e konsideron Moskën si aleatin e tij më të fortë dhe më të suksesshëm që mbetet në skenë dhe vazhdon të kontrollojë rajonet lindore dhe jugore.

Fundi i periudhës “Afrika Franceze”.

Sipas aktivistit politik Wissam Abdel Kabir, duke krijuar Korpusin, Rusia kërkon të depërtojë në vendet e tjera afrikane për të forcuar kontrollin mbi to. Instalon sundimtarë të rinj që marrin parasysh interesat ruse dhe i japin fund interesave të Perëndimit, duke i dhënë fund kështu periudhës së “Afrikës Franceze”, siç e pamë në grushtin e shtetit në Niger.

Abdul Kabir, një anëtar i forcave politike të rajonit Fezzan, shtoi se Rusia synon të depërtojë në shumë vende, kështu që Korpusi do të ndihmojë në forcimin e kontrollit të Rusisë mbi burimet e pasurisë dhe sistemet politike, gjë që do t’i siguronte Rusisë mbështetje të rëndësishme për ekonominë e aleatit të saj, Kinës.

Analisti politik Faraj Farkash i tha Anadolias se prej disa kohësh Rusia po përpiqet të përfitojë nga vakuumi i krijuar nga tërheqja e Amerikës nga Afrika dhe ka gjetur një numër të madh aleatesh në Afrikë. Ai shtoi se Rusia po përpiqet të prezantohet si një vend që mbështet pavarësinë e vendeve afrikane, e cila është larg epokës koloniale evropiane.

@tn.lajmelokale
@tetovanews