Ballina Bota Franca kërkon mjekë të huaj, kryeministri: Do t’i japim viza pune

Franca kërkon mjekë të huaj, kryeministri: Do t’i japim viza pune

Franca do të japë viza për mjekët e huaj që punojnë në vend, njoftoi kryeministri Gabriel Attal gjatë fjalimit të tij në Asamblenë Kombëtare të martën (30 janar).

Për të luftuar mungesën e mjekëve, “ne do të vazhdojmë me rregullimin e kushteve të mjekëve të huaj në territorin tonë”, u tha Attal deputetëve.

Sipas sindikatave të spitaleve, midis 4,000 dhe 5,000 mjekë me kualifikime nga jashtë Bashkimit Evropian aktualisht punojnë në spitalet publike franceze, duke përfaqësuar rreth një të katërtën e të gjithë praktikuesve.

Numri i tyre u rrit veçanërisht gjatë krizës COVID-19, kur Franca u përball me mungesë të punonjësve të kujdesit shëndetësor.

Duke qenë se ata nuk konsiderohen staf i përhershëm, pagat e tyre janë më të ulëta se ato të mjekëve evropianë.

Nga 1 janari, një rregullore e re kërkonte që mjekët e huaj të kalonin provimet e verifikimit të njohurive për të praktikuar në spitalet franceze.

Megjithatë, vetëm 2,700 vende pune për mjekë të huaj u vunë në dispozicion, që do të thotë se vetëm një pjesë e vogël e afro 20,000 aplikantëve që iu nënshtruan provimit u pranuan.

Nga ata 20,000, një e pesta punonte tashmë në spitalet franceze, ndërsa pjesa tjetër aplikonte nga jashtë.

Si rezultat, shumë punëtorë humbën autorizimin për të punuar në Francë, duke bërë që shumë drejtues të departamenteve në spitalet në Francë të japin alarmin.

Presidenti francez Emmanuel Macron pranoi gjatë konferencës së tij për shtyp në Pallatin Elysee të martën më 16 janar se spitalet publike nuk mund të funksiononin siç duhet pa mjekë të huaj.

Megjithatë, as presidenti dhe as kryeministri deri më tani nuk kanë dhënë detaje të mëtejshme se si do të zbatohet skema për zbatimin e këtyre vizave.

Rekrutët e rinj

Përveç rregullimit të statusit të mjekëve të huaj që tashmë ushtrojnë praktikë në Francë, Attal njoftoi synimin e tij për të rekrutuar mjekë të rinj.

“Unë do të caktoj një emisar për të kërkuar mjekë jashtë vendit që do të dëshironin të vinin të praktikonin në Francë”, tha ai.

Attal tha gjithashtu se ai dëshiron të “rikthejë të rinjtë tanë francezë” që janë larguar për të studiuar diku tjetër në Evropë, veçanërisht në Rumani, Belgjikë dhe Spanjë.

Një projekt-ligj për këtë qëllim i paraqitur nga mjeku dhe deputeti i Les Républicains (LR, EPP) Yannick Neuder ishte miratuar tashmë nga Komisioni i Çështjeve Sociale në fund të nëntorit./vizionplus.tv

@tn.lajmelokale
@tetovanews