Ballina Bota Mitsotakis mirëpret Blinken në rezidencën e tij në Kretë! E qeras me...

Mitsotakis mirëpret Blinken në rezidencën e tij në Kretë! E qeras me raki dhe i dhuron çorape (VIDEO)

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken është ndalur për një vizitë në rezidencën e kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis në Kretë pasditen e kësaj të shtune, pas një takimi intensiv me presidentin turk, Rexhep Tajip Erdogan.

Mediat greke nuk e kanë kaluar në heshtje takimin e ngrohtë mes palëve, ndërsa kanë përshkruar në mënyrë të detajuar atmosferën e mirë në rezidencën e familjes Mitsotakis. Sipas Protothemas, kryeministri grek e ka qerasur Blinken me raki dhe i ka dhuruar çorape. Ai gjithashtu i ka treguar Blinken gjirin e Soudës dhe bazën amerikane.

Takimi mes zyrtarëve ka përfunduar pak para orës 19.30 me orën lokale, ndërsa në njërën nga fotot shihet bashkëshortja e Kyriakos Mitsotakis, Mareva dhe djali i tyre, Konstantinos.

Në deklaratat e tyre në fillim të takimit të tyre, kryeministri Kyriakos Mitsotakis dhe sekretari amerikan i shtetit Anthony Blinken thanë:

Kyriakos Mitsotakis: Zoti Sekretar, është një kënaqësi e vërtetë t’ju mirëpres në shtëpinë time në gjirin e Souda, dhe me të vërtetë nuk mund të mendoj një vend që simbolizon më mirë thellësinë e marrëdhënies së partnerit sesa këtu, ishulli i Kretës. Jam shumë i lumtur t’ju mirëpres në një kohë kur sinqerisht ndjej se marrëdhënia jonë dypalëshe është në më të mirën që ka qenë ndonjëherë. Në këto kohë të vështira dhe sfiduese për rajonin, është jashtëzakonisht e rëndësishme që ne të qëndrojmë krah për krah, jo vetëm të punojmë për të forcuar më tej marrëdhëniet tona, por edhe të veprojmë si aleatë dhe të sigurojmë që paqja dhe stabiliteti të rikthehen në rajonin tonë të trazuar. Përsëri, është një kënaqësi e vërtetë t’ju mirëpres këtu.

Anthony Blinken: Zoti Kryeministër, më duhet t’ju them se është një nder i madh për mua, si profesionalisht ashtu edhe personalisht, të më mirëprisni këtu në shtëpinë tuaj. Unë kam shumë miq grekë në Shtetet e Bashkuara, e di se çfarë do të thotë të mirëpresësh dikë në shtëpinë tënde. Do të thotë shumë, ndaj faleminderit për këtë. Dhe unë gjithashtu duhet të pajtohem plotësisht me ju në lidhje me marrëdhëniet midis vendeve tona. Unë e bëj këtë punë për 30 vjet dhe i kam thënë ambasadorit tonë, ambasadorit tonë të mrekullueshëm George Tsounis, se nuk mbaj mend që marrëdhënia, partneriteti, miqësia midis Shteteve të Bashkuara dhe Greqisë të jenë më të forta. Natyrisht, këtu bëhet fjalë për marrëdhëniet e ngushta mes popujve tanë, por ka të bëjë edhe me lidershipin, e në veçanti me lidershipin tuaj. Ne jemi mirënjohës për këtë. Ne qëndrojmë të bashkuar, duke përballuar disa nga sfidat më të mëdha që kemi hasur. Por fakti që ne qëndrojmë së bashku, që punojmë së bashku, pavarësisht nëse është në mbrojtje të Ukrainës, nëse është paqja dhe stabiliteti në Mesdhe, nëse ka të bëjë me situatën në Lindjen e Mesme, në Gaza, apo në shumë mënyra të tjera, ky është një burim i jashtëzakonshëm force dhe sigurie për Shtetet e Bashkuara. Kështu që e di që kemi shumë për të folur dhe kjo është arsyeja pse jam këtu. Zëri juaj, opinionet tuaja, këshillat dhe bashkëpunimi juaj do të thotë shumë për Shtetet e Bashkuara. Faleminderit.

Kyriakos Mitsotakis: Faleminderit shumë.

@tn.lajmelokale
@tetovanews