Ballina Bota Pse tërmeti me magnitudë 7.6 i Japonisë shkaktoi vetëm 0,1% të viktimave...

Pse tërmeti me magnitudë 7.6 i Japonisë shkaktoi vetëm 0,1% të viktimave të atij në Turqi?

Pse tërmeti me magnitudë 7.6 i Japonisë shkaktoi vetëm 0,1% të viktimave të atij në Turqi?

Shkurtin e kaluar, tërmeti i Turqisë me magnitudë 7.8 vrau më shumë se 59,000 njerëz, ndërkohë tërmeti me magnitudë 7.6 që goditi Japoninë perëndimore të hënën vrau vetëm 73 persona.

Por pse një komb përjetoi vetëm 0.1% të vdekjeve të tjetrit?

Në shumë mënyra, vendet janë të ngjashme. Të dy kanë defekte të shumta aktive dhe histori katastrofike. Të dy kanë histori të traumave gjeologjike të mëdha dhe të përsëritura. Por një krahasim tregon se përvojat e tyre janë shumë të ndryshme. Sfida kthjelluese për pjesën tjetër të botës është se si të jemi më shumë si Japonia dhe më pak si Turqia. Ndërsa nuk ka asnjë mënyrë për të parandaluar një tërmet të ndodhë, ajo që mund të parandalohet ose të paktën të kufizohet është shkalla e fatkeqësisë së shkaktuar nga këto lëkundje të pashmangshme.

Madhësia:

Të dy tërmetet ishin të mëdha. Dhe numerikisht, 7.6 nuk duket shumë më pak se 7.8. Por tërmetet maten në mënyrë logaritmike. Një tërmet me magnitudë 7.8 është 1.5 herë më i madh se një tërmet me magnitudë 7.6 – dhe 2 herë më i fortë, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA. Është forca, ose çlirimi i energjisë, që rrëzon ndërtesat. Në Turqi, pasoi një pasgoditje e fuqishme me magnitudë 7.5 ballë, duke shkatërruar ndërtesa që tashmë ishin bërë të paqëndrueshme. Megjithatë, Japonia ka përjetuar tërmete të mëparshme që tejkalojnë atë të Turqisë, dhe gjithashtu ka performuar shumë më mirë. Tërmeti i tij i madh i vitit 2011, për shembull, kishte një magnitudë prej 9.1 ballë. Ai tërmet mori rreth 15,000 jetë, shumë më pak se ai i Turqisë. Dhe shumica e njerëzve u vranë nga një cunami i fuqishëm.

Gjeografia:

Japonia, me 125 milionë banorë, ka një popullsi shumë më të madhe se Turqia, me 85 milionë banorë. Por tërmeti i së hënës goditi një gadishull, të rrethuar me ujë nga njëra anë. Gadishulli Noto i Japonisë është i njohur për peizazhet e tij rurale, peizazhet bregdetare, tregjet e mëngjesit dhe ato tradicionale. Tërmeti i Turqisë goditi një rajon pa dalje në det dhe të populluar në kufirin e saj me Sirinë. Më i godituri ishte qyteti i Gaziantepit, ku miliona refugjatë të luftës civile të Sirisë kishin kërkuar strehim nga lufta civile e atij vendi.

Konflikti politik:

Ndryshe nga Japonia, përpjekjet globale të shpëtimit të Turqisë u përballën me sfida të thella. Kjo vonoi ndihmën për të lënduarit, të sëmurët dhe që po vdisnin. Qyteti turk i Gaziantepit ishte “një rajon në vijën e parë të përgjigjes humanitare” dhe për t’i bërë gjërat edhe më keq, shumë nga grupet ndërkombëtare të ndihmës që kishin ndihmuar në Gaziantep pësuan shumë dëme. Marrja e ndihmës për rajonin u ndërlikua më tej nga lufta civile e Sirisë, ndarja e territorit në rajon dhe dhe marrëdhëniet e ashpra midis Presidentit Bashar al-Assad dhe shumë vendeve perëndimore.

Në të kundërt, Japonia është një model i stabilitetit ekonomik dhe social, sipas Forumit Ekonomik Botëror. E njëjta natyrë kolektive që e ndihmoi atë të përballonte me sukses pandeminë COVID-19 – me maska ​​të përhapura, pushime të kufizuara nga puna dhe ]norma të larta punësimi – e ndihmon atë t’i përgjigjet menjëherë dhe në mënyrë efektive tërmeteve. Të martën, vetëm një ditë pas katastrofës, Japonia organizoi dhe dërgoi 10,000 nga forcat e saj ushtarake për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit dhe ndihmës.

Gatishmëria:

Por ndryshimi kryesor është gatishmëria. Tërmetet nuk vrasin ndërtesat e këqija po. Japonia e ka bërë sigurinë sizmike një prioritet kombëtar duke krijuar një kod ndërtimi sizmik që konsiderohet më i rrepti në botë. Në rajonin e goditur nga tërmeti pati një sërë rrëshqitjesh të mëdha dheu, rrugë bregdetare të shembura, pemë të rrëzuara dhe disa ndërtesa të shembura. Por shumë nga vdekjet duket se janë shkaktuar nga zjarri, jo nga rrëzimi i strukturave. Rreth 24 të vdekur u raportuan në qytetin Wajima, ku një zjarr i madh shpërtheu në një treg të njohur për turistët.

Gjithashtu për të paralajmëruar banorët për rrezikun e cunamit, një paralajmërim i verdhë ku shkruhej “Vrapo!” u shfaq në ekranet e televizionit japonez duke këshilluar banorët në zona të veçanta të bregdetit që të evakuohen menjëherë.

Japonia ka mësuar nga përvojat e vështira:

Në vitin 1923, qyteti i famshëm i Tokios u shkatërrua nga një tërmet 7.9 ballë, duke vrarë 105,000 njerëz. Brenda një viti, qeveria japoneze kishte filluar tashmë krijimin e kodit të saj të parë të ndërtimit për ndërtime rezistente ndaj tërmeteve, duke shënuar lindjen e dizajnit strukturor sizmik të botës. Gjatë tërmetit të madh të vitit 2011, dëmi në Toykon e mbushur me njerëz ishte i kufizuar: kullat e larta u lëkundën në mënyrë alarmante për disa minuta, por nuk u rrëzuan. Ndërtesat më të larta janë të izoluara nga toka me shtresa plumbi, çeliku dhe gome.

Në të kundërt, shumë nga fatkeqësitë e Turqisë ndodhën në struktura të ndërtuara me materiale nën standarde dhe të lejuara nga zyrtarë qeveritarë të cilët nuk arritën të zbatonin kodet e ndërtimit që kërkojnë rezistencë ndaj tërmetit.

@tn.lajmelokale
@tetovanews