Ballina Bota Trump dënohet për shpifje ndaj shkrimtares E. Jean Carroll, duhet t’i paguajë...

Trump dënohet për shpifje ndaj shkrimtares E. Jean Carroll, duhet t’i paguajë 83.3 milionë dollarë

E. Jean Carroll enters a car as she leaves the courthouse on Friday. Brendan McDermid/Reuters

Ish-presidenti Donald Trump duhet t’i paguajë 83.3 milionë dollarë shkrimtares E. Jean Carroll për deklaratat publike që ai bëri në vitin 2019 duke përçmuar Carroll dhe duke mohuar akuzat e saj për përdhunim, vendosi të premten një juri federale në Manhattan.

Në argumentet përmbyllëse të premten, avokati i Carroll i kërkoi jurisë të urdhërojë Trumpin që të paguajë të paktën 24 milionë dollarë dëmshpërblim – 12 milionë dollarë për dëmtim të reputacionit dhe 12 milionë dollarë për dëmtim emocional.

Juria vendosi të shpërblejë Carroll:

11 milion dollarë për dëmtimin e reputacionit
7.3 milionë dollarë për dëmtim emocional
65 milionë dollarë dëmshpërblim

Vitin e kaluar juria ka hedhur poshtë pohimin e Carroll se zoti Trump e ka përdhunuar, ndonëse është pajtuar se ajo ishte abuzuar seksualisht.

Javën e kaluar, Carroll gjatë dëshmisë së saj tha se karriera e saj është shkatërruar nga deklaratat e Trump rreth pretendimeve të saj gjatë pesë viteve të fundit, përfshirë së fundi gjatë fushatës zgjedhore për president.

Ajo tha se nga frika për sigurinë ka blerë plumba për armën e saj dhe ka vendosur sistem alarmi elektronik përreth shtëpisë.

Të enjten Trump tha se ai qëndron “100%” prapa komenteve që ka bërë në dëshminë e tij në tetor të vitit 2002, ku mohoi akuzat e autores Carroll.


Vendimi/ Trump duhet t’i paguajë 83.3 milionë $ gazetares që e akuzoi për përdhunim

Donald Trump u urdhërua nga juria e një gjykate federale këtë të premte që t’i paguajë 83.3 milionë dollarë dëmshpërblim E. Jean Carroll, e cila akuzoi ish-presidentin e SHBA-së për shkatërrimin e reputacionit të saj si gazetare e besueshme duke mohuar se e kishte përdhunuar atë gati 3 dekada më parë.

Jurisë prej 7 burrash dhe 2 grash iu deshën më pak se 3 orë për të marrë vendimin. Pagesa tejkalon shumë më tepër minimumin prej 10 milionë dollarësh që Carroll kishte kërkuar. Juria i dha asaj 18.3 milionë dollarë si kompensim dhe 65 milionë dollarë si dëmshpërblim.

Carroll, tashmë 80 vjeçe, e paditi Trumpin në nëntor 2019 pas mohimeve të tij, 5 muaj më parë se ai e kishte përdhunuar atë në mes të viteve 1990 në dhomën e zhveshjes së një dyqani në Manhattan. Trump, tashmë 77 vjeç, pohoi se nuk kishte dëgjuar kurrë për Carroll dhe se ajo e shpiku historinë e saj për të rritur shitjet e librit të kujtimeve të saj. Avokatët e tij thanë se Carroll ishte e uritur për famë.

Një tjetër juri majin e kaluar urdhëroi Trumpin t’i paguante Carroll-it 5 milionë dollarë për një mohim të ngjashëm të tetorit 2022, duke gjetur se ai kishte shpifur dhe abuzuar seksualisht me Carroll. Trump është duke e apeluar këtë vendim. Në gjyqin aktual, Carroll tha se Trump “shkatërroi” reputacionin e saj si gazetare e respektuar që tha të vërtetën.

Gjykatësi Lewis Kaplan, i cili mbikëqyri të dy gjyqet, tha se vendimi i mëparshëm ishte detyrues për gjyqin e dytë, që do të thotë se çështja e vetme për juristët ishte se sa duhet të paguante Trump. Ish-Presidenti e ka përdorur rastin e Carroll dhe betejat e tij të tjera ligjore për të forcuar fushatën e tij për të rimarrë Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e nëntorit në një përballje të mundshme kundër demokratit Joe Biden, i cili e mundi atë në 2020.

Trump përballet me 91 akuza në 4 padi penale, duke përfshirë dy raste që e akuzojnë atë për përpjekje për të përmbysur në mënyrë të paligjshme humbjen e tij në zgjedhjet e vitit 2020. Ai është deklaruar i pafajshëm në të gjitha rastet dhe e ka portretizuar veten si viktimë e gënjeshtrave të motivuara politikisht dhe një sistemi gjyqësor jashtë kontrollit.

Gjatë gjyqit Carroll, Trump u dëgjua duke pëshpëritur në gjykatë se çështja ndaj tij ishte një “mashtruese” dhe “gjueti shtrigash” dhe se ai ende nuk e dinte se kush ishte Carroll duke e shtyrë gjyqtarin që ta këshillonte dy herë që të heshtte. Trump doli nga salla e gjyqit gjatë fjalës përmbyllëse të avokates së Carroll, Roberta Kaplan, por u kthye kur po fliste avokati i tij.

Avokatja e Trump, Alina Habba, kundërshtoi se ishte publikimi i fragmenteve nga kujtimet e Carroll në revistën New York që shkaktoi sulmet dhe jo mohimet e Trump që filluan 5 orë më vonë. ©Reuters, LAPSI.al

@tn.lajmelokale
@tetovanews