Ballina Bota 87 kamionë me ndihma humanitare hyjnë në Gaza

87 kamionë me ndihma humanitare hyjnë në Gaza

87 kamionë kanë hyrë në Gaza përmes pikës kufitare Kerem Shalom nga Izraeli, ndërsa 4 kamionë që transportonin cisterna të gazit për gatim kanë hyrë në vendkalimin Rafah të Egjiptit të dielën, njoftoi zëdhënësi i Autoritetit të Kalimit Hisham Adwan.

Kjo vjen pasi qindra protestues izraelitë bllokuan kamionët e ndihmave që të udhëtonin në Gaza përmes kalimit Kerem Shalom për disa ditë javën e kaluar, duke kërkuar që pengjet e mbajtura në Gaza të liroheshin përpara se të dërgohej ndonjë ndihmë tjetër në enklavë.

Ndihma filloi të hynte në brez kur Izraeli e shpalli zonën përreth vendkalimit një zonë të mbyllur ushtarake për shkak të demonstratave të javës së kaluar.

Koordinatori i Aktiviteteve të Qeverisë në Territore (COGAT) i Izraelit, i cili bie nën Ministrinë e Mbrojtjes të Izraelit dhe mbikëqyr infrastrukturën, çështjet humanitare dhe ekonomike, tha se të paktën 79 kamionë ndihma kaluan të premten, duke shpërndarë ushqime dhe furnizime mjekësore.

@tn.lajmelokale
@tetovanews