Ballina Bota Ish-kryeministri holandez dhe gruaja e tij i dhanë fund jetës me ndihmën...

Ish-kryeministri holandez dhe gruaja e tij i dhanë fund jetës me ndihmën e eutanazisë në moshën 94-vjeçare

Dries van Agt (1931-2024), kryeministri Kristian Demokrat i Holandës nga viti 1977 deri në 1982, vdiq me ndihmën e eutanazisë, së bashku me gruan e tij në moshën 94-vjeçare, njoftoi organizata për të drejtat e njeriut “The Rights Forum”.

Organizata, e themeluar nga ish-kryeministri, shtoi se çifti vdiq të hënën dhe do të varrosen në një ceremoni private në qytetin lindor të Nijmegen, raporton AP.

Dries van Agt (1931-2024)

Të dy kishin qenë në gjendje të dobët shëndetësore për disa kohë, dhe Van Agt pësoi një hemorragji në tru në vitin 2019 dhe nuk u shërua kurrë plotësisht. Demokristiani, i cili u bë gjithnjë e më progresiv pas largimit nga politika, u largua nga partia e tij në vitin 2017 për shkak të mosmarrëveshjeve rreth Izraelit dhe Palestinës. Pasi vizitoi Izraelin në vitin 1999, ai u bë gjithnjë e më i zëshëm për mbështetjen e tij për popullin palestinez.

Dries van Agt samen met zijn vrouw Eugenie van Agt-Krekelberg in 2013

Van Agt e quajti përvojën e atij udhëtimi “një konvertim”, sipas AP.

“Me gjuhën e tij unike, bindjet e qarta dhe prezantimin mbresëlënës, Van Agt i dha ngjyrë dhe përmbajtje politikës holandeze në një kohë polarizimi dhe rinovimi partiak”, tha kryeministri holandez Mark Rutte.

1978: Dries en Eugenie van Agt op Schiphol na afloop van een bezoek aan de VS. Foto: Hans Peters – Anefo/Nationaal Archief

Në një deklaratë, familja mbretërore holandeze lavdëroi ish-kryeministrinpër marrjen e përgjegjësisë në kohë të trazuara dhe duke shtuar se ai ishte një frymëzim për shumë njerëz.

Dries van Agt en zijn vrouw Eugenie bij de stembus in 1978Beeld BrunoPress/Collectie Spaarnestad
@tn.lajmelokale
@tetovanews