Ballina Bota Kryeministri Rishi Sunak tregon në çfarë faze e kapi mbreti Charles kancerin

Kryeministri Rishi Sunak tregon në çfarë faze e kapi mbreti Charles kancerin

Kryeministri britanik Rishi Sunak teksa ka folur për gjendjen shëndetësore të mbretit Charles III, ka deklaruar se kanceri është kapur në fazën fillestare. Në një intervistë për BBC, Sunak shtoi se mbreti ka nisur mjekimet e nevojshme, ku i uron shërim të shpejtë.

“Fatmirësisht, kjo është kapur herët dhe tani të gjithë do t’i urojnë atij që të marrë trajtimin që i nevojitet dhe të shërohet plotësisht,” tha Sunak në ato që dukej të ishin komente të paqarta gjatë një interviste në radio. BBC.

Sunak tha se mbreti Charles III u trondit dhe u mërzit shumë kur kuptoi nga çfarë vuante.

Kur u pyet për sqarime pas intervistës, zëdhënësi i Sunak u tha gazetarëve se kryeministri i kishte bazuar komentet e tij në një deklaratë të Pallatit të Buckingham që vuri në dukje ndërhyrjen e shpejtë të ekipit mjekësor të Mbretit.

Pallati njoftoi të hënën se Charles, 75 vjeç, ishte diagnostikuar me një formë të pazbuluar kanceri pasi u shtrua në spitalin e Londrës për një procedurë kirurgjikale për një prostatë të zmadhuar muajin e kaluar. Një burim mbretëror i tha CNN se forma e kancerit të zbuluar nuk ishte kanceri i prostatës, por nuk specifikoi më tej.

Charles do të tërhiqet nga detyrat e publikut. Ai do të vazhdojë të kryejë punët shtetërore dhe dokumentet zyrtare./vizionplus.tv

@tn.lajmelokale
@tetovanews