Ballina Bota Rrëzohet helikopteri, humb jetën miliarderi dhe ish-Presidenti i Kilit, Sebastian Pinera

Rrëzohet helikopteri, humb jetën miliarderi dhe ish-Presidenti i Kilit, Sebastian Pinera

Sebastian Piñera, një politikan kilian që shërbeu dy herë si president i kombit të Amerikës së Jugut, vdiq të martën pasi një helikopter me të cilin thuhet se po fluturonte u rrëzua në një liqen në Kilin jugor.

Helikopteri i Piñera-s u rrëzua pranë qytetit Lago Ranco në brigjet e liqenit me të njëjtin emër, konfirmoi Ministrja e Brendshme e Kilit, Carolina Toha për Reuters.

Helikopteri, të cilin Piñera thuhet se po e pilotonte vetë, u zhyt rreth 40 metra thellë në liqen, raportoi gazeta kiliane La Tercera dhe trupi i ish-presidentit u nxorr nga liqeni nga Marina Kiliane.

Tre persona të tjerë që udhëtonin me helikopterin e ish-presidentit u shpëtuan nga reaguesit e parë dhe janë gjallë, tha Toha.

Piñera, 74 vjeç, ishte një biznesmen dhe investitor i pasur përpara se të përfshihej në politikën kiliane në vitet 1990. Duke u përballur me votat si një i moderuar i qendrës së djathtë, ai u bë kandidati i parë me prirje të djathtë në vitin 2010 që fitoi presidencën në Kili që nga përmbysja e diktatorit të ekstremit të djathtë Augusto Pinochet në 1990. Por mandati i tij i dytë, duke filluar në 2018, u dëmtua nga protesta masive kundër pabarazisë dhe trazirave kundër qeverisë, të cilat përfundimisht çuan në votimin e kilianëve në një referendum kombëtar për një kushtetutë të re, megjithëse ata ende nuk kanë rënë dakord se çfarë duhet të thotë ajo kushtetutë. .

VLERËSIMI I FORBES

Ne e vlerësojmë pasurinë neto të Pinerës dhe familjes së tij në ditën e vdekjes së tij në 2.7 miliardë dollarë. Ai e ndërtoi pasurinë e tij nëpërmjet investimeve në kompanitë e kartave të kreditit dhe në kompaninë LATAM Airlines të vendit të drejtuar më parë nga shteti.

Ish-presidenti i Kilit, Sebastian Pinera, ka vdekur në një aksident me helikopter në jug të këtij vendi të martën, ka njoftuar qeveria dhe zyra e ish-presidentit, raportoi Reuters.

Ministrja e Brendshme, Carolina Toha konfirmoi vdekjen e ish-presidentit 74-vjeçar, i cili mbajti postin nga viti 2010 në 2014 dhe nga 2018 në 2022.

Tre pasagjerë të tjerë i mbijetuan rrëzimit të helikopterit në qytetin Lago Ranco.

Pinera, gjithashtu një biznesmen i suksesshëm, mbikëqyri rritjen e shpejtë ekonomike dhe një rënie të mprehtë të papunësisë gjatë presidencës së tij të parë, në një kohë kur shumë nga partnerët tregtarë dhe fqinjët e Kilit po përballeshin me rritje shumë më të ngadaltë.

Presidenca e tij e dytë nga viti 2018 në 2022 u shënua nga protesta të dhunshme kundër pabarazisë që çuan në akuza për shkelje të të drejtave të njeriut dhe përfunduan me premtimin e qeverisë për hartimin e një kushtetute të re.

@tn.lajmelokale
@tetovanews