E martë, 3 Gusht, 2021

TetovaNews

Stop pijeve energjike

Fëmijëve nën moshën 16 vjeçare në Mbretërinë e Bashkuar i’u është ndaluar konsumi i pijeve energjike. Jo vetëm sepse kanë përmbajtje sheqeri, por sepse u bëjnë dëm shëndetit në tërësi. Referuar një studimi të fundit 55% e të rinjve deri...

Botim i Mapo Editions: Romani “Pus” i Kim Mehmetit, rrëfim për jetën dhe nënën

Të premten në mjediset e Universitetit Europian të Tiranës, promovohet romani i ri i shkrimtarit shqiptar në Maqedoni, Kim Mehmetit; Romani “Pus”, vjen nga botimet “Mapo Editions” duke përfshirë në kolanën e letërsisë bashkëkohore një prej autorëve më dinamikë...

TRASHËGIMTARËT E BOZOVCËS KREMTOJNË FESTËN ME RITE QË NGA PAGAZNIZMI

Shkruan:Edibe Selimi-Osmani Manifestimi Tradicional ''Karnavalet Ilire'' 2018 në Bozovcë të Tetovës Lumët ne të lumët, xhi na duël vera, Dë na dalin noset ,me lule me tela, Dë na dalin caocat me shervete t’zeza, Dë na mbushet beshka me dhen e me shqera, Dë na dalin...

ALARMANTE NË MAQEDONI: JA SA GRA NGACMOHEN SESKUALISHT NË VENDIN E TYRE TË PUNËS

Dyzet për qind e grave kanë përjetuar ndonjë lloj forme të ngacmimit seksual në vendin e punës, ndërsa 31 për qind për çdo ditë marrin ofendime për punën e tyre nga eprorët e tyre, tregojnë statistikat botërore. Sipas Seksionit të...

Shokët mbetën të befasuar me zogun e vogël që iu shfaq në fotografi (VIDEO)

Amanda Pache po shëtiste me shoqëri në një park të Skocisë, ndërsa mundohej të bënte një fotografi për ta postuar në rrjetet sociale. Adoleshentja mbeti e befasuar, kur brenda kuadrit ishte shfaqur edhe një zog duke fluturuar. “Nuk e besova që...

Vrasja e një bukurie

Shkruan h. Sulejman ef, Rexhepi Këtyre ditëve nëpër mediat elektronike po qarkullon një video inçizim i Xhamisë së Çarshisë në Prilep. E djegur nga dora zullumqare në vitin 2001, e lënë në mëshirë të dhëmbit të kohës dhe të njerëzve...

EVROPA NË ALARM, STACIONI HAPËSINOR KINEZ PO BIE DREJT TOKËS: Në vijën e zjarrit edhe Maqedonia! (VIDEO)

Stacioni hapësinor "Tiengong-1", i cili peshon 8.5 tonelata, ka shpejtuar rënien e tij të pakontrolluar, kurse përplasja e tij me Tokën mund të ndodh mes 24 marsit dhe 19 prillit, njofton Agjencia Evropiane e Hapësirës, transmeton Tetova News. "Tiengong-1" u...

Pamje të rralla: Prekazi, disa orë pas rënies së Jasharajve (Video)

Forcat serbe me gjithë artilerinë që kishin për tri ditë me radhë kishin sulmuar familjen Jashari më 5,6 dhe 7 mars. Pas tri ditë sulmeve në Prekaz, autoritetet serbe kishin lejuar që në vendin e ngjarjes të shkojë një autobus...

Si e raportoi BBC betejën e Jasharajve në mars 1998

Rrjeti britanik i transmetimit, BBC ka raportuar për betejën e familjes Jashari në pasditen e 7 marsit të vitit 1998, në rënien heroike të komandantit Adem Jashari dhe të familjes së tij në Prekaz. Shqetësimi ndërkombëtar po rritet në...

Kush është berberi shqiptar që qeth ish-kryeministrin David Cameron

Ish-kryeministri i Britanisë së Madhe, David Cameron ia ka besuar modelin e flokëve një berberi kosovar. Bëhet fjalë për Valon Sadikun, i cili qeth gjithmonë Cameron. Siç raportojnë mediat kosovare, Valoni prej vjetësh jeton në Londër, ndërsa në vendin ku...

About Me

18838 POSTIME
0 KOMENTET
- Advertisement -spot_img

Latest News

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img