TetovaNews

Shuplakë për shqiptarët

Të martën Bashkimi Europian do të prezantojë strategjinë e re për anëtarësim të vendeve të Ballkanit. Serbia dhe Mali i Zi favorizohen, vendet e tjera ngushëllohen me disa fjalë të ngrohta pa përmbajtje. Spanja sërish po luan rol tejet...

ANALIZA: Strategjia e zgjerimit të BE-së me Ballkanin Perëndimor: Po Kosova?!

Nga Blendi Gashi  Të martën e ardhshme, më 6 shkurt, Komisioni Evropian pritet të publikojë Strategjinë për Ballkanin Perëndimor dhe afatet e mundshme të anëtarësimit të këtyre vendeve në Bashkimin Evropian. Ndërsa Serbia së bashku me Malin e Zi të bëhen...

Historia e krijimit të Bitcoin, si u zhduk personi që krijoi valutën dixhitale

Gjatë festave të Halloween të vitit 2008 dikush me emrin Satoshi Nakamoto kishte dërguar një email me një listë të shkruar në formë letre akademike për monedhën e quajtur ‘peer-to-peer’. Ai quhej Nakamato, skemen të cilën e propozoi ai nuk...

Ja sa herë duhet t’i lani flokët gjatë javës

Më poshtë janë përgjigjur ekspertët sa shpesh duhet t’i lash flokët. Këtu keni argumentimet. Anna Cofon stiliste flokësh Flokët tanë prodhojnë vajra në mënyrë të natyrshme, të cilat ndihmojnë për t’i mbajtur ata të shëndetshëm. Kështu, për të mos e larguar...

Studimi: Droga apo alkooli, zbulohet kush dëmton më shumë?

Një përmbledhje e plotë e studimeve nga ekipi në IFLScience tregon se idetë tona pësa i përket dëmtimeve që na shkaktojnë këto drogëra, mund të jenë të gabuara. Kanabisi nuk është aq i keq për ju sa alkooli, gjithashtu dhe...

Fenomen i rrallë në qiell, shfaqet reja ylber (Video)

Qindra qytetarë në Brazil janë bërë dëshmitarë të një fenomeni të rrallë në qiell ku është shfaqur një lëmsh ngjyrash. Sipas shkencëtarëve bëhet fjalë për fenomenin e njohur si “reja ylber”, dhe ndodh rrallë kur retë në qiell janë aq...

Frederik Rreshpja: “Këndoj për ata që ikën…”

In Memoriam/ I lënë në harresë nga vetja dhe nga të tjerët, ai thërret nga thellësia e shpirtit, se nuk don që të pikëllohet kush për fatin e tij, dhe se, ka ardhur ora që ai të vdesë përsëri…Ky...

Ismail Kadare’s Long Journey Out of Hoxha’s Albania

By Christian Lorentzen An old teacher of mine had a portrait of Stalin hanging in his kitchen. A friend of mine used to have a large image of Donald Rumsfeld’s forehead and eyes hanging in his office. In this somewhat...

Më thuaj çfarë grupi gjaku ke, të të them se çfarë çaji duhet të pish

Stina e dimrit është e lidhur ngushtë me konsumin e çajit. Një pije e ngrohtë dhe e shëndetshme që mund ta përgatisni në çdo moment. Por keni menduar ndonjëherë që përzgjedhja e çajit nuk duhet të kufizohet vetëm nga menuja e...

SË SHPEJTI NË TREG: Prezantohet furgoni pa shofer (VIDEO)

Teknologjia po bën hapa të jashtëzakonshë dhe çdo ditë ballafaqohemi me zgjidhje inovative që përmirësojnë jetën tonë. E reja më e fundit në fakt është prezantuar nga gjigandi Nuro, i themeluar nga Dave Ferguson dhe Jiajun Zhu, ish-inxhinierë të Google...

About Me

18701 POSTS
0 COMMENTS
- Advertisement -spot_img

Latest News

100 $ një pako kafe, çfarë po ndodh në Korenë e Veriut?

Nga Joshua Berlinger & ;Paula Hancocks “CNN” Kim Jong Un tani ka probleme më të mëdha se sa Shtetet e Bashkuara....
- Advertisement -spot_img