E martë, 3 Gusht, 2021

Bota

Dy parti gjermane, përfshi atë të Merkelit, kanë blerë të dhëna mbi votuesit

Vjedhja e të dhënave të individëve me qëllim për t’u përdorur më pas në favor të dikujt apo shumëkujt në zgjedhje nuk ndalet vetëm me skandalin e “Cambridge Analytica”-s që shfrytëzonte informacionet e përdoruesve të rrjetit social Facebook. Dy prej...

Vdes gruaja e presidentit të parë me ngjyrë

Është ndarë nga jeta në moshën 81-vjeçare bashkëshortja e Presidentit të parë me ngjyrë në Afrikën e Jugut, Nelson Mandela. Lajmi për vdekjen e Winnie Mandela është bërë publik në mediat e huaja, ku thuhet se ish-Zonja e Parë...

Mediat zvicerane: Kosova në betejë me Erdoganin

Reagimet e ashpra ndaj krerëve shtetërorë, të Presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, po konsiderohen të nxitura nga vet kosovarët për shkak të kritikave të cilat u hodhën pas kthimit në mënyrë të paligjshme të ”Gylenistëve”, në Turqi. Kështu shkruan...

Përplasjet me Turqinë, ushtria greke në alarm “portokalli”

Megjithëse në qendër të politikës së saj ndaj Ankarasë, Athina ka vendosur moton “vetëpërmbajtje deri në maksimum”- ka disa javë që forcat e ushtrisë greke janë në alarm ‘portokalli”. Pas deklaratës së fundit nga kryeministri turk, i cili për herë...

Tërmet 5.3 ballë, dhjetëra të plagosur

Dhjetëra persona kanë mbetur të plagosur lehtë pasi një tërmet me magnitude 5.3 i shkallës riter ka goditur Iranin perëndimor. Një zëdhënës i shërbimeve mjekësore emergjente të vendit tha se 38 persona kanë marrë mjekim për plagë, kryesisht të lehta. Rajoni...

Kina i hakmerret SHBA-së për tarifat tregtare

Kina ka vendosur tarifa të reja ndaj 128 produkteve amerikane në vlerë të 3 miliardë dollarëve, si përgjigje për tarifat amerikane në çelik dhe alumin. Ministria e Financave në Kinë ka njoftuar më 2 prill se në produkte përfshihet, derri...

Puigdemont nga qelia: S’heqim dorë nga Pavarësia

Ish lideri i Katalonjës, Carles Puigdemont i kërkoi mbështetësve të mos heqin dorë nga beteja e tyre, ndërsa ai përballet me ekstradimin nga Gjermania për rolin në referendumin e Pavarësisë së rajonit. I kërkuar në Spanjë për rebelim dhe mosbindje...

ANALIZA: Asociacioni për integrim apo rivendosje të paralelizmave në veri të Kosovës?

Pesë vjet që nga arritja e Marrëveshjes së parë për normalizimin e raporteve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ku themelimi i Asociacionit serb është një prej pikave kryesore, Prishtina dhe Beogradi vazhdojnë betejën politike nëse ky Asociacion do të jetë...

NASA jep alarmin: Brenda 24 orësh do të bjerë në tokë sateliti i prishur që peshon 8.5 ton, rrezikohet edhe Shqipëria

Mbetjet nga një stacion hapësinor i prishur kinez janë parë shumë pranë tokës dhe brenda 24 orëve të ardhshme pritet që të bjerë në tokë. Agjencia kineze e hapësirës tha se stacioni do të ri-hyjë në atmosferë në 24 orët...

Diplomatët e dëbuar nga SHBA-ja arrijnë në Rusi

Diplomatët rusë të dëbuar nga Shtetet e Bashkuara, kanë arritur në Moskë. Agjencia shtetërore e lajmeve ruse TASS ka raportuar sot se 46 pjesëtarë të stafit të ambasadës ruse në Uashington dhe familjet e tyre kanë arritur në aeroportin Vbukovo...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img