E martë, 3 Gusht, 2021

Kultura

Adele fiton miliona paund, mban vetëm 1/3 për vete

Në 2016, turi i saj botëror që zgjati plot 15 muaj, mblodhi £142milion. Këngëtarja e cila në fakt nuk i mbajti për vete të gjitha milionët e fituara. Ajo mori vetëm 42 milion. Sipas një analize të The Sun, duke...

Kadare pretendent për çmimin e madh të BERZH-it

Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare është një ndër pretendentët kryesorë për çmimin e madh të Bankës Europiane për Rindërtim e Zhvillim. Me gjashtë autorëve të njohur Kadare është përzgjedhur me veprën “Kamarja e Turpit”, një vepër që prej...

MURET E AKULLTA TË IZOLIMIT

Brahim AVDYLI: MURET E AKULLTA TË IZOLIMIT (Shkrimi i dytë që e lexova nga Agron Iliriani)   A e dini çka do të thotë të ndodhesh në burgun më të tmerrshëm të jetës, në burgun të cilit nuk i shihen prangat; nuk i...

Ermonela Jaho kandidate sërish për trofeun ‘International Opera Awards’

Prej vitesh e njohur dhe e afirmuar në gjithë botën për interpretimin e saj të veçantë, sopranoja shqiptare Ermonela Jaho është nominuar sërish për trofeun, “International Opera Awards”. Këtë çmim ajo e fitoi si këngëtare lirike për vitin 2016....

Frederik Rreshpja: “Këndoj për ata që ikën…”

In Memoriam/ I lënë në harresë nga vetja dhe nga të tjerët, ai thërret nga thellësia e shpirtit, se nuk don që të pikëllohet kush për fatin e tij, dhe se, ka ardhur ora që ai të vdesë përsëri…Ky...

‘Kadare dhe regjimi Komunist’/ Ngjela: Tre kryeministra shqiptarë janë vizituar tek psikiatri italian…

Avokati Spartak Ngjela, duke folur në promovimin e librit “Kadare dhe regjimi Komunist”, një botim i “UET-Press” në bashkëpunim me Qendrën e Studimeve të Letrave Shqipe “Kadare”, tha se, libri “Dimri i Vetmisë së Madhe” është një përplasje mes...

Sopranoja Ermonela Jaho, nominohet për “International Opera Awards”

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho është nominuar sërish për trofeun, “International Opera Awards”, çmimin të cilin e fitoi si këngëtare lirike për vitin 2016. Edhe pas këtij çmimi të madh që konsiderohet si Oscari i Operës, Ermonela Jaho gjatë vitit...

VIDEO: Italia film madhështor për Skënderbeun, ja aktori në rolin e heroit kombëtar

Është tipik zeshkan, dhe pikërisht pamja e tij e bëri për vete regjisorin italian Steven Renso që t’ia besoj rolin e Skënderbeut aktorit shqiptar Rimi Beqiri. I njohur në teatrort dhe kinematografinë italiane, Rimi Beqiri ka treguar për përvojën...

Aktori tetovar po ndërton karrierën si aktor në Gjermani (VIDEO)

Mërgimtarët në diasporë po vazhdojnë të korrin suksese, në shumë fusha. Njëri ndër ta është edhe Flamur Aliji me prejardhje nga fshati Tearcë i Tetovës. Aliji tash e 15 vite jeton ne Gjermani, ku atje përfundoi studimet e aktrimit dhe...

Gjuha tatare i shtohet Gjuhëve Globale online

Iniciativa e Fjalorëve të Oksfordit, e njohur si Gjuhët Globale të Oksfordit (OGL), ka shtuar gjuhën tatare në listën e saj të gjuhëve online. Fjalori online ofron mundësinë e përkthimit të fjalëve dhe frazave nga gjuha tatare në atë angleze...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img