Shëndeti

Migrena rrit rrezikun për sëmundjet kardiovaskulare

Një studim i ri ka zbuluar se dhimbja e kokës, migrena rrit rrezikun për sëmundjet kardiovaskulare. Studimi është realizuar duke përdorur regjistrin kombëtar danez të pacientëve, ku hulumtuesit mblodhën 51,032 njerëz me migrenë, 71 për qind e tyre femra, me...

8 simptomat që ju paralajmërojnë për gurët në veshka

Ndonëse disa nga këto simptomat mund t’iu ngatërrojnë me sëmundje të tjera, nëse shfaqen dy ose më shumë prej tyre atëherë lini një takim me doktorin tuaj. Veshkat luajnë një rol të rëndësishëm në detoksifikimin e trupit. Ndonëse ne nuk...

Qëndroi 20 orë ulur duke luajtur lojëra, paralizohet (VIDEO)

Një person i apasionuar pas lojërave elektronike ka mbetur i paralizuar nga mesi e poshtë pasi qëndroi për 20 orë ulur pa ndërprerje. Sipas raportimeve të mediave vendase, burri, ende i paidentifikuar, i’u lut miqve të tij të përfundonin për...

6 këshilla për të ndaluar gërhitjen

Është e trishtueshme të zbuloni se partneri juaj i ri gërhet në gjumë. Akoma më keq është që partneri t’ju zgjojë nga gjumi e t’ju thotë se nuk arrin dot të flejë sepse ju gërhisni. Lajmi i mirë është...

Këto 8 pjesë të trupit mos i prekni kurrë

Duart tona janë të mbuluara me mikrobe, të cilat mund të përhapen në pjesë të ndryshme të trupit. Dhe në disa raste rrezikojmë që viruset dhe bakteret t’ia transmetojmë edhe njerëzve të tjerë. Kështu një sërë zakonesh të përditshme jo...

Modifikimi gjenetik, zbulohet ‘arma e saktë’ kundër ADN-së së sëmurë

Përparime të mëdha janë bërë përsa i përket modifikimit gjenetik.Në Universitetin e Cibio në Trento është zhvilluar një metodë që mund të bëjë një modifikim gjenetik dhe të jetë aq i saktë saqe të jetë i aftë të vrasë...

Vaksina kundër kancerit, së shpejti testimet tek njerëzit

Një vaksinë kundër kancerit e cila sulmon tumoret në tërë trupin do të fillojë tesimet me njerëz. Një ekip nga Universiteti Stanford, i cili ka zhvilluar një nga tretmanet më të përdorura kundër kancerit, beson që vetëm një injektim në...

4 trajtime natyrale për skalpin e thatë e me kore

Nuk ka gjë më të sikletshme teksa sheh që mbi supe, zbokthi i flokëve e lëkura e thatë e flokëve bën kontrast me xhaketën tuaj të zezë. Kjo gjë nuk lidhet aspak me higjienën tuaj vetjake, por që askush...

Gabime që prindërit bëjnë me të porsalindurit dhe si t’i shmangin ato

Sjellja në jetë e një fëmije mund të shkaktoj ankth dhe frikë për çdo prind. Nëse është fëmija i parë, frika për të bërë një gabim mund të jetë e madhe. Është e pashmangshme që mos të gabojmë dhe...

Ja ushqimet që ju ndihmojnë të përqendroheni në provime

Shumica studentëve humbasin përqendrimin ndërsa janë para provimit. Një rol të rëndësishëm në këtë luan ushqimi. Për të rritur nivelin e përqendrimit nevojitet të konsumoni disa lloje ushqimesh. Qumështi i bajameve. Proteinat që ai përmban ndihmojnë më shumë në përqendrim si...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

100 $ një pako kafe, çfarë po ndodh në Korenë e Veriut?

Nga Joshua Berlinger & ;Paula Hancocks “CNN” Kim Jong Un tani ka probleme më të mëdha se sa Shtetet e Bashkuara....
- Advertisement -spot_img