E hënë, 20 Shtator, 2021

Analiza

Kina: Balanca e vështirë e Gjermanisë

Marrëdhëniet fitimprurëse ekonomike përballen me sisteme konkurruese. Gjermania është “mes dy zjarreve”. Aleati më i fuqishëm i Berlinit dhe partneri tregtar më i rëndësishëm janë drejt përplasjes – SHBA dhe Kina.. Historia e Gjermanisë dhe Kinës është një histori e...

Kush mund ta pasojë Angela Merkelin?

Ndër zgjedhjet më të paparashikueshme federale në Republikën Federale të Gjermanisë, në dekadat e fundit, janë pranë. Çfarë mund të ndodhë kur kancelarja Merkel të largohet nga zyra dhe kush mund ta zëvendësojë atë? Pse janë të rëndësishme këto zgjedhje në...

Pse qytetërimi amerikan do të vazhdojë ta dominojë botën

Nga Jorge Castañeda “The Economist” Alarmi mbi “perëndimin” e Amerikës si një superfuqi globale, vjen dhe ikën me cikle të caktuara. Gjatë viteve 1980 kërcënimi kryesor ishte Japonia; në vitet 1990 ishte kapitalizmi i stilit gjerman dhe Bashkimi Evropian; sot është...

A mbaron diku hapësira kozmike, apo shtrihet në pafundësi?

Nga Jack Singal Mbi kokat tuaja ndodhet qielli, ose siç e quajnë shkencëtarët atmosfera. Ajo shtrihet rreth 32 kilometra) mbi Tokë. Ajo është një përzierje molekulash, me pjesë të vogla të ajrit aq të vogla saqë miliarda prej tyre i...

Qendra e paralajmërimit të pandemive në Berlin: COVID vazhdon të mbajë mbërthyer botën!

Nga Berlini bota do të informohet në të ardhmen më herët për pandemitë e ardhshme. Qendra e re do të mbledhë e analizojë miliarda të dhëna. Pandemia e Coronës ende e mban të mbërthyer botën. Megjithëse vaksinimet po sjellin një...

Pse njerëzit kërkojnë përgjigje të lehta, për problemet më komplekse që ka sot bota?

Nga Kerry Boyd Anderson Ne jetojmë në një botë komplekse, që ndryshon në mënyrë të vazhdueshme. Por truri i njeriut e ka të vështirë të përballojë kaq shumë kompleksitet. Dhe shpesh kjo vështirësi i bën njerëzit që të kërkojnë përgjigje...

Pse Ballkani ka mbetur i pazhvilluar në krahasim me pjesën tjetër të Evropës?

Nga Branko Milanoviç Ballkani është një nga rajonet më të çuditshme në Evropë. Niveli i tij i të ardhurave është shumë më i ulët, se sa niveli mesatar i të ardhurave të Evropës Perëndimore dhe Qendrore. Ky është një fakt...

Tre dekada nga shembja e Bashkimit Sovjetik dhe perspektiva e Rusisë së Putinit

Nga Sergei Guriev, Russia Matters Tridhjetë vjet pas grushtit të dështuar të shtetit në gushtin e vitit 1991 në Bashkimin Sovjetik, dhe shpërbërjen e vendit 4 muaj më vonë, është e vështirë të shmangësh pyetjen:Çfarë çoi në rënien e asaj...

A po e ndryshon Kina modelin e saj të zhvillimit?

Nga Eugenio Cau Javët e fundit, qeveria kineze ka ndërmarrë një seri veprimesh represive kundër disa sektorëve të mëdhenj të ekonomisë, duke filluar me atë teknologjik, që midis korrikut dhe gushtit shkaktoi një valë paniku në tregjet ndërkombëtare, dhe sipas...

Si Angela Merkel e ktheu pas “orën” e historisë gjermane

Nga Niall Ferguson, Bloomberg Angela Merkel ka pasur prej kohësh admiruesit e saj në mediat anglofone. Në nëntorin e vitit 2015, “The Economist” e quajti atë “Evropiania e domosdoshme”. Një muaj më vonë “The Financial Times” e shpalli “Njeriun e...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Kosova në situatë të vështirë Covid, rreth 600 pacientë gjenden të shtruar në spital

Shërbimi Spitalor, Klinik e Universitar i Kosovës ka njoftuar se në klinikat Covid-19 të QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme,...
- Advertisement -spot_img