E martë, 3 Gusht, 2021

Shëndeti

Vjosa Berisha po e L U F T O N kancerin, jep mesazhin e fortë (VIDEO)

Vjosa dhe Fatos Berisha janë emra të njohur të ekranit në Kosovë, të cilët publiku i ka parë gjithmonë përkrah njëri-tjetrit në projekte të ndryshme filmike. Këtë të shtunë, çifti i njohur nga Prishtina kanë folur në 21 Gradë të...

Shifrat në Kosovë, rreth 90% të rasteve të infektimit janë me variantin Delta

Zyrtarë të Institutit Kombëtar të Shëndetsisë Publike në Kosovë, kanë bërë të ditur se rreth 90 për qind të rasteve të infektimit me koronavirus në Kosovë, janë të lidhura me variantin Delta të këtij virusi. Sipas tyre, ky variant, sikur...

Pija shumë e thjeshtë për të eliminuar dhjamin e tepërt

Ushtrimet duhet të kombinohem me një dietë të duhur për të djegur dhjamin. Ka dhe ushtrime dhe pije që ndihmojnë ndjeshëm në djegien e yndyrës dhe disa prej tyre mund t’i bëni shumë lehtë në shtëpi. Mund të bëni një...

Hipertensioni/ Mënyra e thjeshtë për të shmangur presionin e lartë të gjakut gjatë natës

Një studim i ri nga Universiteti i Kolegjit Mjekësor të Kentuckit në SHBA, sugjeron që kufizimi i sasisë së kohës që hani gjatë ditës mund të ndihmojë njerëzit me diabet të tipit 2 të ulin hipertensionin e natës, i...

Si e trajtojmë migrenën me ushqim?

Shkencëtarët amerikanë kanë provuar se një dietë që përmban një përqindje të lartë të peshkut yndyror dhe një përqindje specifike të vajrave bimorë zvogëlon ashpërsinë e dhimbjeve të kokës migrenë nga të cilat vuajnë shumë. Instituti vëren se migrena është...

Nuk ndalen variantet e COVID-19, OBSH: Delta Plus mund të jetë edhe më ngjitës

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus tha të premten se varianti Delta i koronavirusit është identifikuar në të paktën 85 vende të botës dhe “është më ngjitës krahasuar me variantet e tjera të identifikuara...

Uthull molle në mëngjes: 5 përfitime që merrni nga ky ilaç i fuqishëm natyror

Është provuar shkencërisht se uthulla e mollës ofron një sërë përfitimesh shëndetësore, kryesisht ndaj kujdesit të lëkurës. Përveç trajtimit të akneve, zbokthit apo djegieve nga dielli, uthulla e mollës është gjithashtu e efektshme në trajtimin e halitozës, erën e...

Çfarë duhet të dini për variantin “Delta” të koronavirusit?

Varianti “Delta” i koronavirusit është gjetur në më shumë se 80 vende, që kur u zbulua për herë të parë në Indi. Emrin e mori nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila emërtoi variante të ndryshme sipas shkronjave të...

Studimi amerikan: 25% e pacientëve me Covid-19 përjetojnë simptoma afatgjata të sëmundjes (VIDEO)

Një studim i ri në Shtetet e Bashkuara zbulon se rreth 25 për qind e pacientëve me COVID-19 kanë përjetuan probleme të reja shëndetësore pas një periudhe të konsiderueshme kohore nga diagnostikimi fillestar. Grupi jofitimprurës “FAIR Health” analizoi të dhënat...

Fruti që ul presionin e gjakut brenda dy orësh

Presioni sistolik i gjakut, nivelet e insulinës dhe përqendrimi i insulinës në të rriturit me sindromën metabolike zvogëlohen duke marrë qershi të larmisë Montmorency, sipas një studimi të vogël të botuar në Journal of Functional Foods. Studimet e mëparshme mbi...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img