E martë, 19 Tetor, 2021

Shëndeti

Studimi: Kush merr ilaçe kundër kolesterolit është më pak i rrezikuar nga Covid-19

Miliona njerëz që marrin statina (ilaçe kundër kolesterolit) kanë mund më pak gjasa të vdesin nga Covid-19 sipas hulumtimeve të fundit. Ilaçet për uljen e kolesterolit janë një nga ilaçet më të njohura në botë. Ato gjithashtu mund të...

Çfarë duhet të hani për të mos u sëmurur këtë dimër

Temperaturat po bien, sistemi ynë imunitar ose është i mbingarkuar nga lodhja ose stresi dhe ushqimi i dobët dhe nuk po funksionon siç duhet. Sidoqoftë, për të kaluar një dimër të qetë pa viruse, ne jo vetëm që duhet...

OBSH rekomandon dozë të tretë për personat me probleme serioze të imunitetit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka rekomanduar që njerëzit me probleme serioze të imunitetit duhet që të marrin një dozë përforcuese të vaksinës për koronavirusit. Kjo për shkak të rrezikut që këtyre personave u shkaktohet nga infeksionet që gjejnë terren...

Sa ujë duhet të pini çdo ditë? Truku për ta llogaritur

Ju harroni të pini ujë, nuk dini sa të pini dhe si ta bindni veten për të pirë më shumë gjatë ditës. Shihni këtu të gjitha truket dhe truket që do t’ju ndihmojnë të konsumoni më shumë H20! Si të llogarisni...

Pesë super ushqime për fëmijë

Ndërsa foshnja është në barkun e nënës, ajo kujdeset përmes dietës që t’i sigurojë fetusit të gjithë lëndët ushqyese të nevojshme për shëndetin e tij. Më vonë, ndërsa rritet, ushqimet që prindërit e tij kanë përfshirë në programin e tij...

Ushqimet që do t’ju forcojnë muskujt

Masa e muskujve jo vetëm që ndikon në pamjen e trupit tuaj por gjithashtu ndihmon me aktivitetet e përditshme. Edhe pse mund të vëreni një ndryshim pas stërvitjes, kjo nuk do të thotë që masa e muskujve është rritur...

E pazakontë, mjeku përdor iPhone 13 për ekzaminimin e syve

Okulisti Tommy Korn shpjegon se kamera e iPhone 13 Pro mund të përdoret për ekzaminimin e syve. Në një postim në LinkedIn, ai tha ishte duke përdorur një iPhone 13 Pro Max për të marrë imazhe makro të syve...

Ekspertët gjermanë: Imuniteti i personave të shëruar nga Covid zgjat një vit

Ekspertët gjermanë të sëmundjeve infektive besojnë se imuniteti i personave që janë diagnostikuar me koronavirus zgjat më shumë nga sa mendohej. “Kohëzgjatja e imunitetit pas infektimit me Sars-CoV-2 është të paktën një vit,” tha një deklaratë grupi i ekspertëve të...

Pse disa njerëz janë më pak natyrë rezistente ndaj COVID-19

Një ekip i madh studiuesish të lidhur me një mori institucionesh në Mbretërinë e Bashkuar dhe Brazil kanë zgjidhur pjesërisht misterin pse disa njerëz janë më pak natyrisht rezistentë ndaj COVID-19 se të tjerët. Në punimin e tyre të...

Qëndroni shumë orë para kompjuterit? Si të shpëtoni nga lodhja e syve

Nëse kaloni shumë orë para një ekrani – qoftë kompjuter, tablet ose celular – atëherë ka shumë të ngjarë të vuani nga lodhja dixhitale. Një sindromë e shkaktuar nga përpjekja intensive e syve për t’u përqëndruar në një objekt...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Elmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët në Click Plus ka bërë të ditur se koalicioni opozitar, Aleanca për Shqiptarët...
- Advertisement -spot_img