E martë, 19 Tetor, 2021

Arsimi

NUK ËSHTË SHKOLLË, SHKOLLA…

Nga Xhelal Zejneli - në të cilën nxënësit humbin orë për shkak të mosardhjes në shkollë, të mësuesit, të arsimtarit apo të profesorit; – në të cilën zëvendësohen orët dhe bashkohen dy klasa; – në të cilën nuk e përsërit vitin asnjë...

Për arsimin e dekadës së ardhshme

Nga Ilir Beqja Ka disa ditë që debati më i ethshëm në opinionin publik është modaliteti i zhvillimit të vitit shkollor 2020-2021. Shqetësimi është mëse i përligjur. Për fat të keq edhe në këtë debat po na udhëheqin emocionet. Kushte...

Sfida e mësimit online, vetëm 50% e nxënësve në arsimin profesional kishin internet të vazhdueshëm në karantinë

Viti i ri shkollor është në prag, ndërsa vendi ka hyrë në një fazë intensive të pandemisë që më shumë gjasë do të kushtëzojë sërish mësimin në ambientet shkollore. Por mësimi online në kushtet e Shqipërisë kur përdorimi i...

Universitetet në Maqedoni: Komunitet shkollarësh apo vetëm farsë?

Nga Artan Limani Per krejt në fund, neve na ngel që të shkëputemi nga e kaluara dhe të krijojmë politika arsimore progresive të cilat do të mundësojnë që me univerzitetet të udheheqin ata të cilët i njohin hulumtimet shkencore nga...

STUDIMI: Arsyet pse mësimi “online” është disavantazh për fëmijët

Më shumë se 55 milion studentë në SHBA kanë kaluar në mësimin online gjatë pandemisë, por hulumtimi nga organizata jofitimprurëse NWEA sugjeron që këta studentë po mësojnë konsiderueshëm më pak në mjediset virtuale sesa nëpër klasat fizike, sipas Wall...

SHKOLLA FILLORE “DRITA” NË VITIN 1941 DHE HISTORIKU I FSHATIT ZHELINË NDËR SHEKUJ

Ismet Jonuzi-Krosi Shkolla e pare në gjuhën shqipe është hapur në vitin shkollor 1941/42. Mësuesit e kësaj shkolle ishin Nos Topalli, Nevruz Vila dhe Tahsin Daiu. Në vitin shkollor 1942/43 shkolla fillore “Drita” i kishte gjithsejt 196 nxënës, pas asnjë vajzë. Shkolla...

Studentja ekselente, shqiptarja që arriti rezultatin më të lartë në Universitetin e Stambollit

Ida është 22 vjeç. Studion ne Stamboll, vjen nga Shkodra. Pasi përfundoi gjimnazin si nxënëse ekselente në Shkodër dhe ndër tre më të mirat në rang Republike, i vjen një telefonatë. “Më merr në telefon kryeministri, se isha përzgjedhur si një...

Gjysma e “mësuesve” ngelësa. Rrëzohen në provimin për të marrë licencën (VIDEO)

Gjysma e kandidatëve për të marrë të drejtën e mësimdhënies kanë ngelur në Provimin e Shtetit. Edhe pse kanë mbaruar studimet e larta, ata nuk kanë mundur të marrin licencën e mësuesit. Ndërkohë asnjë prej kaluesve nuk ka fituar...

“Mbyllet gjimnazi për shkak të morrave”

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në Facebook mesazhin e një 15-vjeçareje nga Kavaja e cila shprehet se është mbyllur shkolla e mesme në fshatin Luz i Vogël për shkak të parazitëve. Postimi i plotë: Mesazhi trondites i një gjimnazisteje! Mbyllet shkolla nga...

Nxënësit e Shkollës së Mesme të Mjekësisë të Gostivarit, zgjidhen më të mirët në Spanjë

Një grupë nxënësish me profesorët e tyre mentorë nga shkolla e mesme e mjekësisë në Gostivar, nga fillimi i këtij muaji kanë qendruar në Madrid të Spanjës. Nxënësit e kësaj shkolle janë njoftuar atje me përvojat mjekësore të këtij...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Elmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët në Click Plus ka bërë të ditur se koalicioni opozitar, Aleanca për Shqiptarët...
- Advertisement -spot_img