E hënë, 20 Shtator, 2021

Psikologji

Studimi: 55 arsyet pse përfundojnë miqësitë midis njerëzve

Miqësitë janë një dukuri shumë e rëndësishme, por edhe komplekse njëkohësisht. Ato na ofrojnë një burim kënaqësie të jashtëzakonshme. Por nganjëherë,kur ballafaqohemi me fundin e një miqësie, kjo gjë na shkakton një dhimbje shumë të madhe. Në një studim e...

Sekreti i lumturisë qëndron në këto tri gjëra të vogla

Sekreti i lumturisë fshihet në tre gjeste të vogla që ne mund t’i realizojmë çdo ditë. Ja çfarë sugjeron shkenca. Sekreti i lumturisë, i kërkuar për shekuj nga të gjithë njerëzit e të gjitha moshave, më në fund është zbuluar...

Kur prindërit divorcohen fëmijët kanë probleme psikologjike

Divorci i prindërve, ka shumë gjasa të ketë një efekt negativ në shëndetin mendor të fëmijëve të tyre të moshës shtatë deri në 14 vjeç, sipas një studimi britanik. Studiuesit në Institutin e Edukimit të Kolegjit Universitar në Londër...

Zbuloni cilat janë 13 llojet e grave: Njërën prej tyre mund ta keni në shtëpi

Personaliteti i një gruaje është një ndërthurje e tipareve dhe modeleve që ndikojnë në sjelljen, mendimin, motivimin dhe emocionet e saj. Kjo e bën atë të mendojë vazhdimisht, të ndjejë dhe të veprojë në mënyra specifike; Është ajo që e bën...

Pse gratë ankohen më shumë se burrat?

Gratë janë më të prirura për t’u ankuar sesa burrat. Kjo nuk është një mit urban, pasi shkencëtarët konfirmojnë se gratë ankohen më shumë. Veçanërisht në mëngjes, dhe ekziston një arsye pse e bëjnë këtë gjë. Sipas një studimi, gratë...

Si ta “stërvitni” personalitetin tuaj për t’ju rikthyer normalitetit

Nga Christian Jarrett, BBC Pandemia na ka mbajtur larg vendeve të punës dhe si rezultat ka ndryshuar personalitetet tona. Ndërsa i rikthehemi normalitetit, ne duhet të marrim masa për tju rikthyer përsëri zakoneve tona. Ndoshta ju është kërkuar të drejtoni një...

3 metoda për kapërcimin e dështimit

Michael Jordan ka thënë dikur, “Unë kam dështuar vazhdimisht në jetën time, dhe kjo është arsyeja pse kam qenë i suksesshëm.” Në Mbretërinë e Bashkuar, 672,890 kompani të reja u themeluan në 2018, ndërsa një studim zbuloi se pothuajse...

Shtatë zakonet e njerëzve me forcë të madhe mendore

Në fillim çfarë kuptojmë me qëndrueshmëri të madhe mendore:“Aftësia për të punuar shumë, dhe për të reaguar ndaj dështimit dhe fatkeqësive; cilësia e brendshme që u jep mundësi individëve të punojnë shumë dhe t’i përmbahen pasioneve dhe qëllimeve të...

Psikologji / Si vendosin njerëzit kur kanë shumë zgjedhje në dispozicion?

Nga Jeff Grabmeier Është një gjë të vendosësh midis 2 ose 3ushqimeve të gatshme në shtëpinë e një shoku. Por çfarë bëjnë njerëzit kur përballen me një makinetë që u ofron 36 mundësi të ndryshme? Një studim i ri që përdor...

ANALIZA: Pse mediokrit po ngjisin majat e karrierës

Nga Zulekha Nathoo – BBC Shumica prej nesh e njeh ndjenjën zhgënjyese ndërsa shohin një “të dështuar”, duke kapur majat në karrierë. Rezulton se lejimi i punonjësve të dështojnë nuk është domosdoshmërish i keq dhe ndonjëherë mund të japë udhëheqje të...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Kosova në situatë të vështirë Covid, rreth 600 pacientë gjenden të shtruar në spital

Shërbimi Spitalor, Klinik e Universitar i Kosovës ka njoftuar se në klinikat Covid-19 të QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme,...
- Advertisement -spot_img