E martë, 3 Gusht, 2021

Kuriozitete

Gjelbërohet qielli pas shpërthimit të çuditshëm në Turqi, shpërthejnë teoritë konspirative në rrjet (VIDEO)

Një fenomen i rrallë ka ndodhur në Turqi. Një meteor i gjelbër bie në tokë, duke ndezur spekulime për prezencën e UFO-ve. Video tregon objektin që bie mbi qytetin e Izmirit në Turqi, para se të zhduket në horizont...

Pse në çantën e çdo kanadezi ka qumësht

Bëni një shëtitje nëpër çdo dyqan ushqimesh në zonën e Ontario dhe do të shihni diçka pak të pazakontë. Është një qese e madhe, e shijshme me qumësht. Në të vërtetë, janë tre fshikëza të mesme të qumështit, të paketuara...

Zbulohet kafka e një specie të re njerëzore në Kinë

Kafka e ruajtur në mënyrë të përkryer për më shumë se 140 mijë vjet dhe e zbuluar së fundi në Kinën verilindore, përfaqëson një specie të re të njerëzve antikë më të lidhur me ne sesa ishin edhe Neandertalët...

Gjendet diamanti i tretë më i madh në botë

Një diamant 1.098 karat i gjetur në Botswana është deklaruar nga kompania e diamanteve “Debsana” si i treti më i madh i llojit të vet në botë. Sipas The Guardian, guri i zbuluar më 1 qershor është vlerësuar si shumë...

Me sytë gati nga qielli: Ku dhe kur do të shfaqet eklipsi i “Unazës së zjarrit”

Eklipsi i parë diellor i vitit 2021 do të jetë i dukshëm në Hemisferën Veriore të enjten në mëngjes. Do të shfaqet si një “ngjarje e lindjes së diellit”, me hënën që kalon midis Tokës dhe diellit dhe errëson pjesërisht...

NASA regjistron pamje të rralla nga Hëna e Ngrirë e Jupiterit (VIDEO)

Anija kozmike e NASA-s Juno kaloi afër Ganymede, sateliti më i madh i Jupiterit dhe gjithë sistemit tonë diellor dhe dërgoi në Tokë pamjet e para të afërta të hënës së ngrirë të largët në dy dekada. Anija është afruar...

Nusja V D E S gjatë dasmës dhe familja merr vendimin drastik: e zëvendëson me motrën e saj për të mos prishur festën

Një nuse  v d i q  pas një  a t a k u  kardiak gjatë dasmës së saj në Indi dhe familja e fatkeqes vendosi që ta zëvendësonte me motrën e saj, vetëm e vetëm që të mos prishej...

Kush është 11-vjeçari super inteligjent që njeh flamujt “në majë të gishtave”, globin dhe monedhat (VIDEO)

Dario Gora është vetëm 11-vjeç dhe ka një talent shumë të madh ndaj gjeografisë, edhe pse nuk ka filluar ende ta mësojë këtë lëndë në shkollë. Ai është nxënës në shkollën “Kongresi i Lushnjes”, por dijet lidhur me gjeografinë i...

Njerëzit nuk mund të jetojnë më shumë se 120-150 vjet

Njerëzit mund të jetojnë jo më shumë se 120 deri në 150 vjet, sipas një studimi, që shqyrtoi marrëdhënien mes plakjes dhe përballimit të stresit, i publikuar në revistën “Nature Communications”. Në kuadër të hulumtimit, pjesëmarrësve iu bënë matje të...

Ariu shfaqet në afërsi të fshatit Brodec të Tetovës (Video)

Në faqen Fshati Brodec në facebook është publikuar një video ku është filmuar një ari në afërsi të fshatit Brodec të Tetovës, transmeton Tetova News. Në faqe gjithashtu jepet informacioni se video iu është dërguar nga Shpenzim Fejzullahu. https://youtu.be/-jJTspcyuE4 Fshati Brodec gjendet...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img