E martë, 19 Tetor, 2021

Kultura

“Të uroj” nga Viktor Hygo. Një ndër poezitë më të bukura të shkruara ndonjëherë. Ia vlen ta lexoni!

“Të uroj” Të uroj më së pari të duash E duke dashur, do të të duan edhe ty Dhe ata që s’të duan, harroji E përtej harrimit, mëritë e vjetra kurrë mos t’i kujtosh! Të uroj të vazhdosh të duash pa u dëshpëruar Të uroj...

Shpallet fituesi i çmimit Nobel për letërsinë

Çmimi Nobel për letërsinë për vitin 2021 e ka fituar romancieri Abdulrazak Gurnah nga Zanzibar. Ai është vlerësuar nga Akademia Suedeze “për depërtimin e tij të pakompromistë dhe të dhembshur në efektet e kolonializmit dhe fatin e refugjatit në...

“Lirika majhoshe” | Lirim Alija, poeti që zotëron artin e vështirë të të bërit vargje të lehta (Video)

Ditëve të fundit është promovuar libri me poezi “Lirika majhoshe” i autorit nga Tetova, Lirim Alija. Alija u shpreh i lumtur që më në fund poezitë e tij janë formësuar dhe janë përmbledhur në një libër. Libri përmban poezi...

ROMANI “DJALLI KOMIK” NË FRËNGJISHT

Nga Zija Çela Po shoh në ekran këtë foto, që nje mikja ime ma dërgon nga Parisi. Éditions Fauves, një shtëpi e njohur botuese, sapo ka publikuar në Francë romanin “Djalli komik” (Le Diable comique), me përkthimin mjeshtëror të Sébastien...

Kitaristi i vogël shqiptar fiton 10 çmime ndërkombëtare në një vit e gjysmë

Është vetëm 9-vjeç por Ledioni Halitaj e ka nisur mbarë rrugëtimin në muzikë. I riu ka filluar të merret me kitarë nga janari i vitit 2020 dhe brenda të njëjtit vit ka fituar katër disa çmime ndërkombëtare. Për moshën...

Rrëfimet e gjyshit!

Musa I. Ahmetaj Babai ma pruri nusen As qe kisha pare ëndërr Për herë të parë e pashë Ateherë kur hyra dhëndërr Në dritën e qirinjëve Nusja më priti në këmbë Gojën e kishte të mbyllur Vallë! Sikur nuk kishte dhëmbë Veshur si nuset tjera Me jelek e me...

Televizioni gjigand BBC dëshmon në një dokumentar se në Greqi flitej shqip në vitin 1811 (VIDEO)

BBC përmes një filmi biografik dëshmon se në Greqi flitej shqip ne vitin 1811. Televizioni BBC ka realizuar një drame filmike për jetën e shkrimtarit të madh anglez Lord Bayron. Por ajo që na bie në sy më se...

“Gjuha shqipe po M A S A K R O H E T”, Edmond Tupe: Pa gjuhë nuk ka KOMB, ky snobizëm i neveritshëm...

Globalizimi po çon drejt zhdukjes gjuhën shqipe. Shqetësimi ngrihet nga përkthyesi, publicisti, leksikografi dhe shkrimtari Edmond Tupe. Në një intervistë për Ora News me gazetaren Matilda Mcini, ai thotë se në fusha të ndryshme Gjuha Shqipe po masakrohet dhe nevojitet...

SHKASH “Xheladin Zeqiri”-Tetovë: Lamtumirë DONI!

Lamtumirë DONI! Nuk mundemi ta besojmë se më nuk do të jesh në mesin tonë. Lajmi i sotshëm na trishtoi dhe mërziti pa masë. Ti ishe shembulli më i mirë i një djali që respektonte shumë, përçonte dashuri dhe punonte pa...

NJERIU ME KËMBAJKA DHE SERVILËT

Sejfulla Malëshova (1900 - 1971) Kur hyn në sallë njeriu me këmbajka, Më këmbë ngrihen me temena e lajka. Në fron rri sulltani Me tull’ e parukë; Rreth tij gjithë stani Me plot dallkaukë, Që prapanicën tundin në kolltukë. Zgjaten dy duar Përpara, rrotull, anëve Dhe mblidhen grusht në...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Elmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët në Click Plus ka bërë të ditur se koalicioni opozitar, Aleanca për Shqiptarët...
- Advertisement -spot_img