E martë, 3 Gusht, 2021

Kultura

Ndahet nga jeta në moshën 66-vjeçare, shkrimtarja dhe gazetarja Vera Isaku

Ndahet nga jeta në moshën 66-vjeçare shkrimtarja dhe gazetarja Vera Isaku. Prej kohësh ajo ishte në betejë me një sëmundje të pashërueshme të cilën nuk arriti ta mposhte. E lindur ne Bilisht, shkrimtarja kaloi vitet e saj të fëmijërisë dhe...

Shkumbin Ismaili fiton çmimin e parë “Best Pop” në Netët e Klipit Shqiptar (VIDEO+FOTO)

Këngëtari i njohur nga Tetova, Shkumbin Ismaili ka fituar çmimin e parë në kategorinë “Best Pop” me këngën e tij “Mbaje Fjalën” në Netët e Klipit Shqiptar që më 6 qershor të këtij viti u organizua në Ulqin. Klipi i...

Si Uliksi i Xhejms Xhojsit e ndryshoi mënyrën se si e perceptojmë kohën

Romani “Uliksi” i shkrimtarit irlandez Xhejms Xhojs na jep një perceptim tjetër mbi kohën. Ka ditë kur na duket sikur nuk kalon kurrë, dhe ditë të tjera kur akrepi i orës duket sikur lëviz aq shpejt saqë nuk arrihet...

Sopranoja shqiptare nominohet si këngëtarja e vitit në Gjermani

Sopranoja shqiptare me famë botërore, Ermonela Jaho është nominuar si këngëtarja e vitit nga OPUS CLASSIC 2021 në Gjermani. Ajo ka marrë nominime, si këngëtarja e vitit dhe për albumin ‘Anima Rara’. Në një postim në FB, Jaho falënderon: “Faleminderit OPUS CLASSIC...

Fisi dhe pasardhësit e Fan Nolit në Trakën e sotme

Prof. Nasho Jorgaqi Në fshatrat e Trakës ku rrojnë shqiptarët mund të gjesh disa që mbajnë mbiemrin Noli apo Mavromati. Këta mund t’i ndeshësh në Feres e Qipi, në Tiqero e gjetkë, por me sa dëgjova prej tyre e të...

Qerim Panariti, një leksion par excellence, gazetarisë së sotme shqiptare

Petrit F. ZENELI Ishte i pari gazetar shqiptar i diplomuar në SHBA, në Universitetin Clark të Worcesterit, më 1926, në moshën 34-vjeçare, duke marrë dhe medaljen “W. Franklin” për rezultate të shkëlqyera. Qerim Panariti quhej, nga Panariti i famshëm i Korçës,...

Shqipëria i dha pikët maksimale, Gjon Muharremaj feston me shqiponjën (Video)

Gjon Muharremaj, konkurrenti i Zvicrës në Eurovision i cili është me origjinë shqiptare ka zgjedhur një formë mjaft të veçantë për të festuar në momentin e vlerësimit. Kur juria shqiptare e vlerësoi atë me 12 pikë, Muharremaj festoi duke bërë...

Italia fituese e Eurovision 2021! Anxhela Peristeri rendit Shqipërinë në vendin e 21-të. Përcaktuese vota e publikut

Italia ka fituar edicionin e 65-të të festivalit europian të këngës 2021. Në 26 këngë konkurente në garën për cmimin e madh në natën finale, me 524 pikë grupi muzikor ‘Maneskin’ i cili performoi këngën ‘Zitti e Buoni’, arriti...

Sonte nata e dytë e Eurovision-it, Anxhela Peristeri do të performojë e 11-ta në radhë

Këtë mbrëmje pritet të mbahet gjysmëfinalja e dytë e “Eurovision”, në të cilën do të këndojë edhe përfaqësuesja e Shqipërisë, Anxhela Peristeri, e cila përfaqëson vendin tonë me këngën “Karma”, që ka arritur të marrë komente pozitive nga mediat...

Ndahet nga jeta kompozitori i njohur shqiptar

Ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare kompozitori i njohur shqiptar dhe ish-profesori i Universitetit të Prishtinës, Fahri Beqiri. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur muzikanti Ylber Asllanaj, përmes një postimi në profilin e tij në “Facebook|. “Pusho...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img