E martë, 3 Gusht, 2021

Kultura

VIZIONI KAFKIAN I METAMORFOZËS SË BOTËS

Nga Xhelal Zejneli Franc Kafka, kritiku i heshtur i të gjitha skemave qytetëruese dhe letrare, në letrën e 27 janarit të vitit 1904 shkruan se do të duhej të lexoheshin vetëm ata libra që vërsulen mbi ne, që na shkaktojnë...

Shuhet aktori i njohur i dhjetëra filmave shqiptarë

Aktori i njohur shqiptar Andon Qesari është ndarë sot nga jeta në moshën 78-vjeçare. Ai u nda nga jeta mëngjesin e të shtunë, më 13 shkurt, pas një sëmundje të gjatë, e cila e kishte rënduar shumë në vitin e...

Herman Hesse: Pse duhet të lexohet Dostojevski!

Sot është 140 vjetori i vdekjes së një prej shkrimtarve më të mëdhenj rus, Dostojevskit. Ka shumë analiza për penën e tij, por më e thella dhe e goditura edhe pse koncize, mbetet kjo e nobelistit Herman Hesse. Duhet ta...

Batanija (Kujtimit të nënës Fatime)

Bislim Elshani U bë një javë qyshse nëna e jonë u shkëput nga bota e të gjallëve për të hyrë në botën e shpirtrave. Nëna jonë sigurisht që nuk reduktohet kollaj në një ide të thjeshtë, në një simbol apo...

Intervista e rrallë e Faik Konicës: Më mirë të qëndrojmë turq, se sa të bëhemi italianë! Pa autonomi

“La Patrie” ka botuar, të hënën e 8 korrikut 1901, në ballinë, një shkrim në lidhje me reagimin e Faik Konicës (Thrank Spirobeg) ndaj qëllimeve italiane asokohe në Shqipëri. Vjenë, 7 korrik. – Trazira e nxitur në Shqipëri nga emisarët italianë...

ANTIDRAMA

Xhelal Zejneli Antidrama ose drama e absurdit është drejtim në krijimtarinë dramatike që u paraqit në Francë në vitet ’50 të shekullit XX. Përfaqësues të dramës së absurdit ishin dramaturgu francez me prejardhje rumune Ezhen Jonesko (Eugéne Ionesco, 1912-1994), romancieri...

ANTON PAVLOVIÇ ÇEHOVI – DRAMA IMPRESIONISTE

Xhelal Zejneli Anton Pavloviç Çehovi është novelist dhe dramaturg rus. Lindi në Tanganrog, Rusi, më 29 janar 1860. Vdiq në Badenweiler të Gjermanisë, më 15 korrik 1904. Njihej me pseudonimin Antosha Çehonte. Me profesion ishte mjek dhe letrar. Nga llojet...

Kel Demi tregon të vetmen pyetje që do të donte t’i bënte Ismail Kadaresë (VIDEO)

Ditën e djeshme, shkrimtari i madh, Ismail Kadare, festoi 85-vjetorin e lindjes. Në kuadër të kësaj dite, studiuesja e Letërsisë, Alda Bardhyli, ka prezantuar edhe librin “Koha për rrëfim” duke zbuluar të pathënat e jetës së shkrimtarit. E ftuar në...

Ismail Kadare 85 vjeç, Basha: Me talentin e tij ndriçoi në një kohë të errët të historisë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka uruar me rastin e 85-vjetorit të lindjes shkrimtarin e mirënjohur Ismail Kadare. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Basha e cilëson Kadarenë si intelektualin me dimensione tej gjithë kufijve gjeografikë, politikë. “Urimet më të...

Kadare propozohet për herë të 20-të për çmimin Nobel

Nga Leontina Nika Akademia e Shkencave e Shqipërisë organizoi veprimtarinë shkencore “Ismail Kadare, shkrimtar shqiptar në letërsinë botërore” në nderim të 85-vjetorit të akademikut Ismail Kadare. Në ditën e tij të lindjes vjen edhe ripropozimi për të 20 herë për...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img