E martë, 3 Gusht, 2021

Kultura

Festa e fshatit shqiptar Karakurt të Ukrainës në 210 vjetorin e themelimit

Fshati i banuar nga shqiptarë në Ukrainë, Karakurt ka ditën e tij të njohur si Kurban, festa e Fshatit. Kjo festë lidhet me Ditën e Shën Gjergjit dhe traditë e këtij fshati shqiptar është gjella rituale- kurban. Për këtë festë...

LETËRSIA E VJETËR SHQIPTARE 

Nga Xhelal Zejneli Përfaqësues të letërsisë së vjetër shqiptare janë Gjon Buzuku, Lekë Matrënga, Pjetër Budi, Frang Bardhi dhe Pjetër Bogdani. Karakteristika e letërsisë së vjetër shqiptare: Janë tekste fetare të përkthyera nga latinishtja apo italishtja; pra, nuk është letërsi origjinale;...

83-vjeçari Anthony Hopkins shkruan historinë, bëhet aktori më i vjetër që fiton çmim BAFTA

Aktori veteran Anthony Hopkins shkruan historinë. Në moshën 83-vjeçare, ai u bë aktori më i vjetër që fiton çmim BAFTA si aktori më i mirë protagonist, falë interpretimit në filmin “The Father”. Por, aktori uellsian harroi të futej në Zoom...

Imelda, poetja në Firence që frymëzohet nga historitë e shqiptarëve

Imelda Zeqiri është një poete e re. Ka lindur në Tiranë por është rritur dhe shkolluar në Firencë të Italisë. 35-vjeçarja nuk ka aktivitet në kryeqendrën shqiptare por thotë se kuriozitetin dhe pasionin e ka nga kombi i vet....

MËSONJËTORJA E PARË SHQIPE E KORÇËS/“7 Marsi” – Dita e Mësuesit

Nga Xhelal Zejneli Zgjimi i identitetit kombëtar dhe i kulturës së Rilindjes ndër shqiptarët në këtë periudhë ishte i lidhur ngushtë jo vetëm me veprimtarinë politike dhe botuese, por edhe me përpjekjet për shkollë në gjuhën shqipe. Të tria sferat kulturore...

Shuhet i madhi Agim Krajka

Kompozitori i njohur shqiptar Agim Krajka është shuar në moshën 83-vjeçare. Lajmi është bërë i ditur nga djali i tij përmes një postimi në rrjetet sociale. “Shpirti yt pushoftë në paqe babai ynë i dashur” shkruan Ulis Krajka. Agim Krajka...

Rrëfehet mjeshtri i këngës polifornike: Arsyet pse krijova këngën për presidentin turk Erdogan

Diku në mes të janarit, një këngë polifonike shqiptare mirënjohëse për presidenti turk Taip Erdogan, u shfaq në Youtube duke ngacmuar opinionin. Deri tani videoklipi është parë nga mbi 136 mijë vizitorë por ndoshta dhe më shumë të tjerë...

Muzika e qytetit të Elbasanit dhe tiparet e ahengut në një studim (VIDEO)

Nga Leontina Nika Muzika e qytetit të Elbasanit vjen e përmbledhur ne nje studim nga Mikaela Minga. Monografia me titull “Tinguj që rrëfejnë, tinguj që rrëfehen”, ka në fokus traditën muzikore urbane të Elbasanit. Në këtë studim evidentohen personalitetet që i...

COVID-19 i merr jetën kolosit të këngës arbëreshe, Zef Kakoca

COVID-19 i ka marr jetën kolosit të poezisë dhe këngës arbëreshe, Zef Kakoca, këtë të shtunë. Lajmi i trishtë është konfirmuar nga miqtë e tij në rrjetet sociale, ku një ndër ta është edhe këngëtari Ilir Shaqiri me të cilin...

PAULO KUELHO – “ALKIMISTI”

Nga Xhelal Zejneli Mëso ta dëgjosh veten, mendimet tua, dëshirat tua,  sidomos – zemrën tënde. Udhëtimi që ndërmerr djaloshi Santiago për të zbuluar thesarin përballë piramidave shndërrohet në zbulim të thesarit të brendshëm, në njohje të vetvetes. Thesari ishte ai vetë....
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img