E martë, 19 Tetor, 2021

Këshilla

5 truke të thjeshta që gomat e makinës të zgjasin më shumë

Jeta e përditshme i bën gomat e makinës tuaj të konsumohen, por ka kaq shumë mënyra për të zgjatur jetën e tyre. Në rrethana normale, cikli i jetës së gomave të makinave nuk duhet të kalojë 3 vjet, në...

Sa kilogramë duhet të jetë çanta e shkollës?

Një nga problemet më të zakonshme në jetën e përditshme të nxënësve është pesha e çantës së tyre duke shkuar në shkollë. Sa peshë duhet të ketë më në fund një çantë shkollore? Ka një përgjigje dhe madje edhe një...

Sa gjatë mund të qëndrojë sallata jashtë frigoriferit? (FOTO)

Sapo mbaruat vaktin tuaj por kishte mbetur shumë sallatë. Dhe tani, çfarë të bëni? Nga njëra anë ju vjen keq që e hidhni, por nga ana tjetër lind pyetja. Nëse e lini jashtë mjaftueshëm, a do të jetë e...

17 sekrete suksesi që një milioner nuk ua tregon

Edhe pse kanë para pafund, për milionerët nuk është më aq mbresëlënëse sa në fillim. Njëri prej tyre mund të jetë fqinji juaj. Ai nuk duket aspak si milioner, sepse dikush që është një milioner i zoti nuk do...

“Ligjet e pushtetit”: 45 këshilla si të bëheni një lider

Dikush tërhiqet shumë nga pushteti, por pasi e ka arritur, e humb për ndonjë gabim të pafalshëm. Të tjerë, në rrugën drejt pushtetit, e shtyjnë veten përtej mundësive të tyre. Ose mbeten shumë mbrapa, pasi guxojnë shumë pak. Robert Greene, autor...

Një nga sekretet më të mira për lëkurën me shkëlqim është në frigoriferin tuaj

Edhe pse vera është koha e përsosur për të pasur kube akulli në frigorifer, vendosja e akullit në fytyrë është një strategji e kujdesit të lëkurës të të gjitha kohërave, në fund të fundit, kubet e akullit janë një...

Përmbajnë baktere dhe mbetje fekale; Ja sa herë duhet të ndërrohen dhe lahen sfungjerët e kuzhinës

Kjo është e mjaftueshme për të hequr qafe bakteret që mund të gjeni në sipërfaqen e tyre. Zonat ku ruhet ose përgatitet ushqimi, kanë më shumë baktere dhe ndotje fekale sesa vendet e tjera në shtëpinë tuaj. Kjo mund të...

Kujdes! Ushqimet që nuk duhen mbajtur në frigorifer

Frigoriferi është mënyra më e mirë për të ruajtur ushqimin. Por a mund të ruhen të gjitha ushqimet në frigorifer? Në kundërshtim me besimin popullor, ka shumë ushqime që nuk duhet të ngrihen kurrë në frigorifer, ose sepse humbin shijen dhe...

Po i afrohesh të 50-ve? Nxitoni nëse doni një familje

Shkencëtarët po shqyrtojnë nëse mosha e babait ndikon në rezultatet e fekondimit in vitro pavarësisht nga mosha e nënës në një studim të ri të botuar në Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavic. Siç dihet tashmë, cilësia e spermës përkeqësohet me...

Si ta bëni fëmijën tuaj të mos harrojë në verë, dijet që ka mësuar gjatë vitit shkollor

Edhe pse shumë njerëz nuk harrojnë asgjë për kujtimet e shkollës, gjatë pushimeve verore nuk është e njëjtë me fëmijët. Në veçanti, fëmijët mund të harrojnë një të tretën e asaj që kanë mësuar vitin e kaluar shkollor. Kur fëmijët...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Elmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët në Click Plus ka bërë të ditur se koalicioni opozitar, Aleanca për Shqiptarët...
- Advertisement -spot_img