E martë, 3 Gusht, 2021

Opinione

KËNGA E LAMTUMIRËS

“Fluturoi dhe shtërg’ i fundit, madhështor, me shpirt të gjorë duke shkuar që me natë, sipër malesh me dëborë”  “Vallja e yjeve”, Lasgush Poradeci  Të nderuar nxënës,  Me “Këngën e lamtumirës” e fillon poeti anglez Bajroni (George Gordon Byron, 1788-1824) epin e vet...

Dokumenti jo-zyrtar mbi Ballkanin, dhe rreziqet nga“Plani B”

Nga Carl Bildt, European Council of ForeignRelations Në të gjithë Ballkanin, po diskutohet për një dokument jo zyrtar (non-paper), që nuk duket se ka një autorë zyrtar, por që ka nxjerrë gjithsesi në sipërfaqe të gjitha kontradiktat dhe kompleksitetet e rajonit. Ishte...

SHQIPËRIA – ZGJEDHJET E 25 PRILLIT

Nga Xhelal Zejneli Zgjedhjet parlamentare në Shqipëri të 25 prillit të vitit në vazhdim u realizuan në një atmosferë tejet të tensionuar. Midis Partisë Socialiste, në një anë dhe Partisë Demokratike e LSI-së, në anën tjetër, pati një polarizim të...

Shkruan Berat Buzhala: Shqiptarë, rrëzojeni Ramën!

Edi Rama është kryeministri i vetëm në botë, që, kur të vdesë, – i urojmë jetë të gjatë – gazetari që do ta ketë për nder që të shkruajë ndonjë fjalë për jetën dhe veprën e tij, shpresën e...

Enkel Demi: Burrat shqiptarë janë legena, se DH U N O J N Ë gratë. Ne kemi një kryeministër legen

Enkel Demi thotë se burrat shqiptarë që  dh u n o j n ë  gratë janë legena. Sipas tij, ne kemi një kryeministër legen, pasi  dh u n o n  gratë. “Në Shqipëri burrat që  dh u n o j n...

Covid-i më gjeti pa plan e më hodhi në duar mjekësh matrapazë që më bënë lëndë të parë për Turqinë

Nga Shpëtim Luku Me duket se e kalova Covid-in. Doja ta jepja me pare kete lajm, mirepo deshiroja te isha sa me i sigurt dhe sot, pas 20 ditesh nga shfaqja e simptomave dhe konfirmimi pozitiv me testin perkates, mund...

HOXHA

(Motivuar nga shkrimi me titull: “Reisi politik që injoron bazën dhe të gjitha organet e BFI-së”, të autorit Abaz ef. Islami, botuar në disa portale shqiptare) Shkruan Shaban Aziri Ku mbeti autoriteti i imamëve? Ku mbeti epiteti i imamëve si prijës...

GYSTAV LË BON – “PSIKOLOGJIA E TURMËS”

Nga Xhelal Zejneli “Psikologjia e turmës: Studim i mënyrës së zakonshme të të menduarit” (Psychologie des foules, 1895) është vepër e autorit legjendar Gystav Lë Bon. Nga shumë studiues, kjo vepër konsiderohet si një ndër librat më të mëdhenj të...

AS NË VDEKJE NUK JEMI TË BARABARTË!

Nga Agim Vinca (Dy fjalë për një vdekje në familje dhe për statusin e gjuhës shqipe) Më 11 janar, në spitalin e qytetit në Strugë, u nda nga jeta im vëlla, Selami Vinca, mësues në pension. E rrëmbeu murtaja e kohës...

Të kërkosh Kryeministër e të marrësh Avokat të Popullit është njësoj si të paguash byrek me djathë e të marrësh byrek me gjizë

Nga Zeqirija Ibrahimi Të kërkosh Kryeministër e të marrësh Avokat të Popullit është njësoj si të paguash byrek me djathë e të marrësh byrek me gjizë. Ndërkaq, të kërkosh vota për "Kryeministrin shqiptar" e, pas zgjedhjeve, të mjaftohesh me Avokat të...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img