E hënë, 27 Shtator, 2021

Intervista

Gazeta zvicerane boton intervistën me mjekun tetovar në gjuhën shqipe

Një ndër gazetat më të njohura zvicerane,"Tages-Anzeiger", ka botuar intervistën me mjekun shqiptar në Cyrih Shqiptarët njihen gjithandej për sukseset e tyre në profesione të ndryshme. Zvicra është ndër shtetet ku jetojnë dhe veprojnë shumë shqiptarë të suksesshëm, e një...

Strehohet në Shqipëri, rrëfimi emocionues i 26-vjeçares afgane (VIDEO)

“Emri im është Sana, jam 26 vjeç. Kam ardhur nga Kabuli.” Sana është një nga qindra vajzat afgane që u detyruan të largohen nga vendi i tyre për t’i shpëtuar regjimit taleban. Ajo nuk dëshiron që mbiemri i saj dhe...

“Gjuha shqipe po M A S A K R O H E T”, Edmond Tupe: Pa gjuhë nuk ka KOMB, ky snobizëm i neveritshëm...

Globalizimi po çon drejt zhdukjes gjuhën shqipe. Shqetësimi ngrihet nga përkthyesi, publicisti, leksikografi dhe shkrimtari Edmond Tupe. Në një intervistë për Ora News me gazetaren Matilda Mcini, ai thotë se në fusha të ndryshme Gjuha Shqipe po masakrohet dhe nevojitet...

Shkrimtarja Açka: PD duhet të fitojë, Shqipëria është e lodhur dhe po vuan një depresion të injektuar

Flutura Açkën deri tani e kemi gjetur nëpër libra, por tashmë drejt një sfide të re, duke vendosur që të kontribuojë në politikë brenda sistemit. Ku e ka burimin zanafilla e përfshirjes suaj në Partinë Demokratike? Pavarësisht se nga jashtë...

INTERVISTA/ I thanë se ishte maroken, por rezultoi shqiptar, infermierja rrëfen episodin që e bëri të pendohej pse foli italisht

“Ka shumë episiode që më kanë lënë  gjurmë, shija e të cilëve do jetë përjetë tek unë”. Keshtu shprehet, Bianka Zhupa, një vajzë shqiptare, e cila prej vitesh punon si infermiere në Reggio Emilia. Koronavirusi i ka ndryshuar jo vetëm...

INTERVISTA/ Doktori që ndihmoi në shfarosjen e lisë shpjegon çfarë do të ndodhë me koronavirusin

Larry Brilliant thotë se nuk ka një sferë kristali për të parë të ardhmen. Por 14 vjet më parë, Brilliant, epidemiologu që ndihmoi në zhdukjen e lisë së dhenve, në një fjalim për TED Speech, e përshkroi se si...

Një intervistë me Federico Rampini/ Çfarë do të thotë kriza e koronavirusit për të ardhmen e Bashkimit European dhe për vetë Shtetet e Bashkuara

Emergjenca e koronavirusit nuk zbulon vetëm pafuqishmërinë e çdo individi, por nxjerr lakuriq edhe brishtësinë e limitet e fuqive të mëdha. Ato që Federico Rampini, gazetar e shkrimtar, korrespondent nga New York për të përditshmen “La Repubblica”, për një...

Gjuha letrare s’është çështje vetëm e gjuhëtarëve

Mimoza Kelmendi në bisedë me Prof. Rexhep Qosen  Gjuhës Shqipe dhe Gjuhën Letrare Shqipe të vitit 1972? Ju keni qene vëte i pranishëm në punimet e këtij kongresi. A pati ndikime të politikës aktuale për caktimin e bazës së formimit...

Pse Jeruzalemi është kaq i rëndësishëm? Historiani Simon Sebag Montefiore rrëfen sekretet

Ai është objekt adhurimi, frymëzimi hyjnor, por edhe subjekt i debateve të zjarrta. Por historia e Jeruzalemit, është sa e gjatë aq edhe komplekse. Ai konsiderohet të jetë një vend i shenjtë nga hebrenjtë, myslimanët dhe të krishterët. Qyteti...

Intervista / “Në Shqipëri është ndërtuar jo keq, por shumë keq”

Nga Entela Resuli Blerta Lipo është inxhiniere ndërtimi. Ajo jeton dhe punon në Itali, ku merret me inspektimin e urave hekurudhore dhe është e specializuar në projektim në zonë sizmike. Në vitin 2006 Blerta ka shkuar në Romë për të ndjekur...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Qetësimi i situatës në veri/ Kurti në mesnatë flet për telefonatat me Borrellin e Stoltenbergun

Kurti në një postim në Twitter ka bërë të ditur është dakorduar për qetësim të situatës. Kryeministri i Kosovës, Albin...
- Advertisement -spot_img