E martë, 3 Gusht, 2021

Diaspora

Një vajzë e re shqiptare humb jetën nga përmbytjet në Gjermani (FOTO)

Një vajzë e re nga Kosova ka humbur jetë nga përmbytjet në Gjermani. Bëhet fjalë për Vanesa Koxha, e cila është me prejardhje nga Kaçaniku, ndërsa lajmi për humbjen e saj u bë i ditur nga familjarët fillimisht në rrjetet...

Shqiptari “hero” në Finlandë, shpëton një familje nga zjarri

Një shqiptar është kthyer në “hero” në Finlandë për shkak të aktit të tij. Gazeta vendase “Helsingin Sanomat” raporton se një zjarr i madh shpërtheu  në Minttutie duke shkatërruar tërësisht një shtëpi. Shqiptari Mërgim Halili, i cili jetonte në të njëjtën lagje,...

“NËNË TEREZA, SHENJTORJA E PERIFERIVE” MBOLDHI NË VATËR STUDIUES, AMBASADOR, KLERIKË, GAZETARË, ISH DEPUTETE, BASHKATDHETARË NGA TROJET ETNIKE

- Studiuesit: Dr. Pashko Camaj, Dr. Paulin Marku, ambasador Mal Berisha, Dr. Tahir Kukaj, autorja e librit PhD Ines Angeli Murzaku, presidenti i Nderit i Vatrës Agim Rexhaj, anëtari i kryesisë së Vatrës Marjan Cubi, Profesori i Muzikës nga...

Shqiptarja e parë nga Kosova që kandidon në zgjedhjet parlamentare në Gjermani

Dafina Berisha është shqiptarja e parë që do të kandidojë për zgjedhjet e ardhshme në Bundestagun e Gjermanisë. Lajmin e ka bërë të ditur ambasadori i Kosovës në Gjermani Beqë Cufaj. Cufaj ka pritur sot në takim Dafina Berishën, ku i...

Ndihmës Sekretare në Departamentin e Sigurisë së Brendshme, Eva Millona, shqiptarja që emërohet në nivelin më të lartë të administratës në SHBA

Shqiptarja–amerikane, Eva Millona është emëruar Ndihmës Sekretare në Departamentin e Sigurisë së Brendshme në SHBA. Millona, ka studiuar drejtësi ne Universitetin e Tiranës në vitet 1980, dhe ky është posti më i lartë që një shqiptare merr ndonjëherë në administratën...

Ishte frymëzim për këngën e Sanremo-s, Ermal Meta humb njeriun e dashur

Mësuesja, e cila frymëzoi Ermal Metën për këngën “Vietato Morire” nuk jeton më. Lajmin e trishtë e ka dhënë vetë këngëtari përmes një postimi në rrjete sociale. Ermal Meta ka treguar se mësuesja e tij e shkollës fillore, Margarita Feka,...

Shqiptarja në mesin e grave lidere më frymëzuese në Suedi (FOTO)

Deputetja me origjinë shqiptare në Parlamentin Europian, Arba Kokalari, për të dytin vit është në 30-shen e grave drejtuese më frymëzuese në Suedi shkruan albinfo.ch. Ajo është vlerësuar në vendin e 23 në këtë listë. Ja postimi i saj: “Me...

Njihuni me vajzën shqiptare që u shpall më e mira në Universitetin e Mjekësisë në Danimarkë

Sukseset e të rinjve nga Kosova nuk kanë të ndalur. Të rinjtë e Kosovës në vende të ndryshme të botës po arrijnë suksese të mëdha, kështu duke i bërë të gjithë krenarë me arritjet e tyre. Në mesin e...

Kush është shqiptarja që u shpall më e mira në Universitetin e Mjekësisë në Danimarkë?

Sukseset e të rinjëve nga Kosova nuk kanë të ndalur. Të rinjtë e Kosovës në vende të ndryshme të botës po arrijnë suksese të mëdha, kështu duke i bërë të gjithë krenarë me arritjet e tyre. Në mesin e tyre...

Njoftim i rëndësishëm për shqiptarët që janë rezidentë në Gjermani, Suedi dhe Francë

Ditën e sotme ka nisur shërbimi për pajisje me kartë identiteti dhe pasaportë për shqiptarët që janë rezidentë në shtetin francez. Ky shërbim ka nisur dje për shqiptarët në Suedi ndërsa nesër do të nisë edhe në Gjermani. Aplikimi...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Momentet pas V R A S J E S së shqiptares në Florida, detaje të reja nga skena e K R I M I...

Banorë të zonës, kanë publikuar video pak pas  v r a s j e s  së 27-vjeçares shqiptare në...
- Advertisement -spot_img