E martë, 19 Tetor, 2021

Bota

Shifra të larta/ 1000 viktima në 24 orë nga koronavirusi në Rusi

Shifrat ditore të Rusisë vijojnë të jenë tepër negative dhe mund të thuhet se vala e Covid-19 që ka goditur Rusinë është më e rënda. Sipas të dhënave zyrtare nga autoritetet shëndetësore ruse mësohet se në 24 orët e...

ShBA-të hapin kufijtë më 8 nëntor për turistët e vaksinuar, pas një viti e gjysmë

Pas një viti e gjysmë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të hapin kufijtë për turistët. Udhëtarët ndërkombëtarë, duke përfshirë edhe europianët, që janë të vaksinuar plotësisht, mund të hyjnë në ShBA që prej 8 nëntorit. Lajmi është konfirmuar nga...

Kriza globale e furnizimeve, ekspertët paralajmërojnë: Na presin muaj të vështirë

Nga dyqanet e ushqimeve, te pikat e karburantit. Kriza e zinxhirit të furnizimeve po rrit çmimet dhe po ngadalëson rimëkëmbjen ekonomike globale. Kjo nënkupton jo vetëm çmime më të larta, por vonesa në furnizime. Ekonomistët fajësojnë Covidin. “Gjithçka lidhet me pandeminë....

Ulen ndjeshëm parashikimet për zhvillimin ekonomik në vjeshtë në Gjermani

Institutet e kërkimit ekonomik në Gjermani kanë ulur ndjeshëm pritjet ekonomike. Ato tani presin që Produkti i Brendshëm Bruto të rritet me 2.4 përqind në vitin 2021, pas një parashikimi prej 3.7 përqind në pranverë. Sipas pikëpamjes së instituteve kryesore...

Stuhia “Balos” në Greqi përmbyt shtëpi dhe dyqane, nesër mbyllen shkollat në disa zona të vendit (VIDEO)

Reshjet e shiut, më të mëdhatë e viteve të fundit, kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme në kryeqytetin e vendit, Athinë, duke përmbytur shumë shtëpi dhe ambiente tregtare. Autoritetet lokale thanë se shërbimi zjarrëfikës ka marrë më shumë se 400 telefonata...

Franca pritet të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme deri në korrik 2022

Qeveria franceze ka propozuar të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme të COVID-19 deri më 31 korrik të vitit të ardhshëm. Një projektligj për zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme do t’i dërgohet parlamentit francez për votim, tha të mërkurën zëdhënësi i...

6 rregulla nga Perëndimi për të kundërshtuar politikën e Kinës

Nga Stewart Baker, The Hill Politika industriale është rikthyer – të paktën në SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar. Në Kinë, ka qenë gjithnjë prezente; në fakt, po zgjerohet në teknologji të reja, madje edhe në hapësirë. Në të vërtetë, suksesi i...

Ja si Londra i fsheh paratë e vjedhura nëpër botë

Nga Nicholas Shaxson “New York Times” Në vitin 1969, dy vjet pas Ishujve Kajman, një territor britanik miratoi ligjin e tij të parë për të lejuar strehimin e institucioneve financiare off-shore, një raport zyrtar i qeverisë bëri një paralajmërim ogurzi....

Mbi 500 viktima dhe 100 miliardë dollar dëme nga fatkeqësitë natyrore në SHBA gjatë 2021

Fatkeqësitë natyrore në SHBA kanë shkaktuar më shumë se 500 viktima dhe mbi 100 miliardë dollarë deri më tani, sipas Shoqatës Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike. Në nëntë muajt e parë të vitit 2021, SHBA është përballur me 18 fatkeqësi...

Deputetes i ra të fikët gjatë fjalimit në Parlament, shikoni momentin kur rrëzohet në tokë (VIDEO)

Seanca e jashtëzakonshme e parlamentit austriak, kushtuar krizës së qeverisë të shkaktuar nga fillimi i he*timit kundër ish-kancelarit, Sebastian Kurz, ishte shumë e trazuar. Anëtarja e Partisë Social Demokratike të Austrisë (SPO) të opozitës, Eva Maria Holzleitner, i ra të...
- Advertisement -spot_img

Lajmet e fundit

Elmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët në Click Plus ka bërë të ditur se koalicioni opozitar, Aleanca për Shqiptarët...
- Advertisement -spot_img